Jazda na rowerze to jedna z najpowszechniej uprawianych dyscyplin i wiąże się z wieloma korzyściami prozdrowotnymi. Jednakże nowe badania wskazują na możliwy związek między tym sportem a rozwojem raka prostaty u starszych mężczyzn.
Z raportu World Alzheimer Report 2014 wynika, że aż ponad dwie trzecie respondentów obawia się rozwoju choroby Alzheimera. Eksperci radzą więc, jak samodzielnie zmniejszać czynniki ryzyka.
Choroby sercowo-naczyniowe to jedne z najpowszechniej występujących problemów zdrowotnych osób dojrzałych i starszych. Mogą prowadzić do uszkodzenia serca i mózgu skutkując np. zawałem oraz udarami. Jeśli chcesz się przed tym uchronić poznaj czynniki ryzyka.
Alkohol jest w naszej kulturze dość powszechny. Czymś mocniejszym świętujemy niemal każde ważne wydarzenie, zarówno wesołe, jak i smutne. Napoje wyskokowe serwowane są zarówno na weselach, jak i stypach. Poza tym wielu ludzi niemal codziennie wieczorem raczy się piwem lub kieliszkiem wina, a nawet czymś „mocniejszym". Jak to nas wpływa? Alkohol ma zarówno dobre, jak i negatywne skutki dla zdrowia. Zobacz, jakie.
Wielu nie wyobraża sobie filiżanki herbaty bez plasterka cytryny, inni chętnie raczą się drinkami z dodatkiem tego owocu, jest też świetny do doprawiania sosów i sałatek, ale to nie wszystko. Cytryna może mieć wiele innych zastosowań, poniżej lista tych nietypowych, ale bardzo przydatnych.
Wraz z wiekiem ludzie często doznają trudności z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu i zwykle budzą się zbyt wcześnie rano. Teraz zbadano, dlaczego tak się dzieje.
Wzrost ciśnienia krwi u osób w średnim wieku może być związany z ryzykiem pogorszenia funkcji mózgu, które z kolei są wstępem rozwoju otępienia starczego. Dlatego wysokie ciśnienie krwi powinno być bezzwłocznie poddane kontroli, mówią eksperci.
Ciągłe mówienie o nadciśnieniu niektórym może wydawać się niepotrzebne, a nawet natrętne. Czy rzeczywiście ciśnienie krwi jest tak istotne?
Regularne przyjmowanie probiotyków, takich jak te zawarte w niektórych jogurtach lub suplementach, może pomóc złagodzić podwyższone ciśnienie krwi.
Jose Aguinelo dos Santos, mężczyzna mieszkający w domu spokojnej starości w Bauru w Brazyli, być może ma aż 126 lat!
Im krócej dojrzali i starsi ludzie sypiają, tym szybciej starzeje się ich mózg.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2012 roku przez firmę badawczą IPSOS Marketing, magnez stosujemy najczęściej z powodu stresu, np. w pracy (35%), czy kiedy pijemy dużo kawy lub herbaty (32%). O spożywaniu magnezu w kontekście zdrowia serca myśli jedynie 9% Polaków. Przyglądając się jednak preferencjom w podziale na wiek okazuje się, że troska o serce to istotny czynnik skłaniający do stosowania magnezu dla 26% osób starszych (średnia wieku 53 lata).
Do niedawna wśród najzdrowszych sposobów odżywiania się królowała dieta śródziemnomorska, teraz coraz częściej wskazuje się, że japońskie menu wpływa na lepszy stan zdrowia i daje większe szanse na długowieczność.
Witamina D okazuje się mieć trudny do przecenienia wpływ na organizm. Dowiedziono już, że jej odpowiednia ilość wiąże się z wyższą ochroną przed różnymi rodzajami nowotworów, teraz odkryto jej dobroczynny wpływ na poziom ciśnienia krwi.
Sezon na truskawki w pełni. Przedstawiamy kolejny powód, by sięgnąć po te smaczne owoce: z nowych badań wynika, że regularnie jedzenie truskawek może obniżać ciśnienie krwi u kobiet po menopauzie.