Problemy z ciśnieniem krwi to jedne z najczęstszych dolegliwości układu krwionośnego. W przeciwieństwie do zbyt niskiego ciśnienia, które zazwyczaj nie sprawia większych problemów, z długotrwałym nadciśnieniem wiążą się poważne konsekwencje zdrowotne. Optymalne wartości to 120 mm/Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm/Hg dla rozkurczowego. O nadciśnieniu mówi się, gdy pierwsza z wartości przekracza 140mm /Hg, a druga 90mm /Hg.
Ipsos, międzynarodowa firma badawcza, po raz drugi przeprowadziła badanie "Fakty i mity. Odżywianie i zdrowie Polaków w kontekście międzynarodowym". Badanie przeprowadzono w Polsce, Szwecji, Belgii, USA i Kanadzie. Podobnie jak w zeszłym roku, Polacy okazali się być społeczeństwem najbardziej narzekającym na zdrowie.
Jaskra to schorzenie oczu, które doprowadza do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przyczyną owej choroby jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, na co składa się szereg czynników. Na jaskrę cierpi około 67 milionów ludzi na całym świecie w tym ok. 700 tys. w Polsce, szacuje się, że aż 6 milionów w wyniku tej choroby jest całkowicie niewidomych.
Naukowcy stwierdzili, że starsi ludzie mający nadciśnienie szybciej mają kłopoty z samodzielnym poruszaniem się. Z badań wynika, że seniorzy, którzy kontrolują swoje ciśnienie krwi, mogą natychmiast reagować w przypadku nieprawidłowości i uchronić się przed problemami z chodzeniem.
Jak podaje dziennik Neurology, nagłe zmiany w ciśnieniu krwi w ciągu kilku godzin po wylewie znacznie obniżają szansę przeżycia.
Już ponad 1,4 tys. osób poddało się bezpłatnym badaniom diagnozującym stan zdrowia nerek. Wcześniejsze edycje akcji prowadzone były w w Ostrowi Mazowieckiej, Tarnobrzegu, Wrocławiu, Żywcu i Zamościu. Kolejne, w najbliższych miesiącach odbędą się w Kraśniku, Puławach, Piotrkowie Trybunalskim i Mrągowie. Od dziś program prowadzony jest w Radomiu.
Wyniki testów przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, amerykańską organizację non-profit zajmującą się badaniom nad snem, dowodzą, iż 37 milionów osób w USA w wieku od 55 do 84 lat cierpi na częste zaburzenia snu, niejednokrotnie kojarzone z chorobami wieku starczego, takimi jak artretyzm, cukrzyca, dolegliwości serca i płuc czy depresja.
Duża różnica w wielkościach ciśnienia skurczowego (górnego) i rozkurczowego (dolnego) krwi może mieć istotny wpływ na pogorszenie się podstawowych funkcji mózgu u osób po 80 roku życia - informuje Forbes.
Każdy kto bierze leki na nadciśnienie lub te obniżające poziom cholesterolu powinien unikać soku z grejpfruta, który w połączeniu z niektórymi lekami może być bardzo niebezpieczny. Badania pokazują, że substancje znajdujące się w grejpfrucie mogą spowodować, iż zbyt duża część zażywanego leku zostanie wchłonięta do krwi.
Kruszenie kamieni nerkowych falami ultradźwiękowymi emitowanymi poza ciałem pacjenta (tzw. litotrypsja) może mieć skutki uboczne. Ta nieinwazyjna metoda leczenia może powodować wzrost ciśnienia krwi oraz cukrzycę.
Sztuczna inteligencja pomaga określić szybkość starzenia się