Wszyscy wiemy, że nadmiar soli w diecie prowadzi do poważnych schorzeń. Aby im zapobiegać należy ograniczyć spożywanie soli i stosować tylko tę, która ma optymalny skład czyli zmniejszoną zawartość sodu, a zwiększoną zawartość potasu i magnezu.
69 procent Polaków spędza wakacje w domu, większość z nich w mieście. Niestety, warunki pogodowe latem są niebezpieczne dla osób z chorobami układu krążenia. Jak zadbać o serce w mieście?
Takie problemy zdrowotne w średnim wieku, jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca mogą prowadzić do demencji. Nie mniej groźne okazuje się palenie papierosów, uważają Amerykańscy naukowcy.
Spożywanie większej ilości odtłuszczonych produktów nabiałowych, jak chude mleko czy jogurt, może zmniejszyć ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego i utrzymać serce w dobrym zdrowiu - wynika z tekstu opublikowanego w „American Journal of Clinical Nutrition".
Czego oczekujemy od lata? Błękitnego, bezchmurnego nieba, słonecznej pogody, wysokich temperatur. Jeśli upał dopadnie nas na wakacjach nad morzem lub jeziorem, jesteśmy szczęśliwi. Ale gdy w mieście, podczas codziennych zajęć, zaczynamy się pocić, ciężej oddychać - jest już gorzej. Intensywne promieniowanie słoneczne i zbyt wysoka temperatura potrafią w dużym stopniu zaburzyć pracę naszego organizmu. Aby uniknąć przykrych, a często nawet groźnych dla zdrowia problemów, warto wiedzieć, jak zachować się podczas upału.
Najnowsze badania wykazały, że około 1,5 mln polskich mężczyzn w wieku 50 lat cierpi z powodu wstydliwego, jak się okazuje, problemu - zaburzeń erekcji. To problem, który dotyka wszystkich grup wiekowych, a jego występowanie narasta wraz z wiekiem.
Sól jest produktem krystalizacji wód morskich lub słonych jezior, a jej historia sięga milionów lat wstecz. Istnieje wiele rodzajów soli. Najbardziej znana to oczywiście sól kuchenna, ale nie mniej popularne są sole kąpielowe.
Kłopoty ze snem mają negatywny wpływ nie tylko na sposób naszego funkcjonowania za dnia, naukowcy odkryli bezpośredni związek między zaburzeniami snu i niektórymi kłopotami ze zdrowiem. Jeśli bezsenność stanowi problem nie sporadyczny, ale regularny lub permanentny, może być nie tylko objawem chorób somatycznych i psychicznych lecz także współprzyczyną pojawienia różnorodnych dolegliwości.
Znamy nadciśnienie tętnicze, ale czy wiemy czym jest tętnicze nadciśnienie płucne. Tymczasem może występować w przebiegu wielu schorzeń lub bez uchwytnej przyczyny.
Aż do połowy XIX wieku leczenie pijawkami stosowane było głównie przez tzw. znachorów. Medycyna konwencjonalna wzbraniała się przed uznaniem tej metody za skuteczną, jednak badania wykazały efektywność stosowania pijawek w terapii wielu chorób. Dziś hirudoterapia „wraca do łask".
2 czerwca w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przedstawiająca założenia nowo powstałej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Jej inicjatorem był Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Koalicja zrzesza lekarzy różnych specjalności, a także stowarzyszenia i instytucje od lat działające na rzecz edukacji diabetologicznej.
Nieestetyczne, opuchnięte worki pod oczami często pojawiają się z przyczyn strukturalnych lub dziedzicznych. Duże, nabrzmiałe kieszonki skórne pod oczami oszpecają twarz, dlatego każdy, komu przytrafiła się ta przypadłość, chciałby się jej pozbyć. Jednym ze sposobów, jakie proponuje współczesna medycyna jest blefaroplastyka (tj. plastyka powiek).
- Zanim przy kolejnym obiedzie sięgniesz po solniczkę, zastanów się czy warto lepszy smak lub kulinarne przyzwyczajenia przedkładać nad zdrowie - ostrzega Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com
Śmiech jest doskonałym środkiem wspomagającym niemal każdą terapię. Badacze odkryli, że głośny wyraz wesołości ma wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu i obniżenie ryzyka choroby nadciśnieniowej.
Nerwowość i introwertyzm to cechy, które mogą skrócić życie. Okazuje się, że cechy naszego charakteru oddziałują na stan naszego zdrowia. Naukowcy z USA przekonują, iż osobowość ma wpływ na to, jak długo egzystujemy na ziemi. Wyniki swych badań przedstawili na łamach „Journal of the American Geriatrics Society".