Czy przyrost wagi spowodowany jest powolnym tempem przemiany materii? Czy twój metabolizm jest szybki, czy też wolny? Czy można to zmienić? A przede wszystkim, czy w ogóle należy?
Ludzie cierpiący na migreny są bardziej narażeni na zawał serca, wskazują nowe badania. Naukowcy nie potrafią jednak podać dokładnego powodu, dla którego te dwie dolegliwości są powiązane.
Stres i niepokój towarzyszą nam w różnorodnych sytuacjach życiowych. Jeżeli są jednak permanentne, stanowią czynnik zwiększający podatność na rozwój chorób, szczególnie chorób wirusowych. To jednak nie wszystko, przedłużające się odczuwanie stresu może towarzyszyć: wrzodom żołądka, cukrzycy, astmie, nadciśnieniu tętniczemu, migrenowym bólom głowy, a nawet nowotworom.
Udary są często śmiertelne z powodu uszkodzeń mózgu powstałych w wyniku jego przebiegu. Z danych Stroke Association wynika, że 67.000 zgonów rocznie w Wielkiej Brytanii może być wynikiem udarów.
Portugalscy i amerykańscy naukowcy odkryli powiązanie między stresem a podejmowaniem złych decyzji. Ich odkrycia, opisane w czasopiśmie Science, pokazują, że przewlekły stres powoduje, iż wpadamy w tryb automatycznych reakcji, który powstrzymuje nas przed rozważeniem potencjalnie odpowiedniejszych i korzystniejszych odpowiedzi.
Jeśli masz nadwagę, a uda ci się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, obniżysz ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób serca, choroby zwyrodnieniowej stawów i niektórych rodzajów nowotworów.
Święta to czas, kiedy często, w imię tradycji, rezygnujemy ze zdrowego żywienia i obarczamy serce nadmiernymi ilościami tłuszczu i cholesterolu. Przedstawiamy kilka rad, jak przygotować zdrowe świąteczne menu.
Udar mózgu to trzecia co do częstości przyczyna umieralności oraz główny powód trwałej niesprawności u dorosłych ludzi w naszym kraju. Czy jest szansa, by go uniknąć? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno można jednak oszacować ryzyko wystąpienia udaru i podejmować działania profilaktyczne.
Wciąż zbyt chętnie sięgamy po sól przygotowując posiłki. Znajduje się ona też w wysoko przetworzonych produktach, dlatego często nie jesteśmy w stanie określić, ile w istocie jej spożywamy. Jej nadmiar zaś może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem - do chorób sercowo-naczyniowych.
Ciągły pośpiech, niezdrowa dieta, stres to tylko niektóre przyczyny nadciśnienia tętniczego. Z powodu braku czasu często nie przywiązujemy uwagi do spożywanego jedzenia, a to wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Według statystyki na całym świecie na demencję cierpi 24 miliony ludzi. Szacuje się jednak, że w związku ze starzeniem się wielu społeczeństw, liczba ta wzrośnie do 84 milionów do 2040 roku. Eksperci w krajach rozwiniętych i rozwijających się przestrzegają przed prawdziwą „epidemią" różnych form otępienia i wynikających z niej problemów - psychologicznych, społecznych, ekonomicznych. Nie ma co jednak czekać na szeroko zakrojoną profilaktykę promowaną przez władze. Od nas samych wiele zależy. Poniżej przedstawiamy rady ekspertów AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów).
Jednym z głównych wyzwań leczenia chorych na nadciśnienie tętnicze jest dążenie do poprawy przestrzegania przez pacjentów zaleceń terapii w taki sposób, aby przyjmowali najmniejszą możliwą ilość leków i brali je regularnie.
Szacunkowo jedna na osiem osób chrapie. Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć wpływ także na ich zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.
Dieta stała się ostatnio modnym tematem. Eksperci ds. żywienia we wszystkich mediach radzą, jak racjonalnie jeść i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość substancji odżywczych. Powszechna stała się dzięki temu m. in. wiedza o powinności konsumowania pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Te wszystkie informacje wprawiają jednak w skonfundowanie - okazuje się bowiem, że trudnym bywa wypełnienie rekomendacji.
Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) są niezwykle ważnym elementem codziennej diety: wzmacniają odporność organizmu, poprawiają pracę mózgu, wpływają korzystnie na układ krwionośny oraz zapewniają zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.