Alpinia, zioło z rodziny Imbirowatych, jest znana w Europie od kilku wieków, jednak jej pochodzenie odkryto w 1870 roku, gdy znaleziono i zbadano ją w pobliżu Tung-Sai, na południu Chin, a następnie na wyspie Hainan. Tradycyjne zastosowania zioła obejmowało leczenie: wzdęć, dyspepsji (niestrawności), wymiotów, nadciśnienia, wreszcie rozmaitych chorób układu pokarmowego.
Niekontrolowane nadciśnienie uszkadza strukturę i funkcjonowanie mózgu już u osób w średnim wieku.
Badania wykazały, że samotne osoby starsze są bardziej narażone na problemy zdrowotne, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu mogą skutecznie bronić się przed rozmaitymi dolegliwościami.
Kiepski sen powoduje nie tylko odczuwanie zmęczenia w ciągu dnia, może być też prekursorem cukrzycy.
W XXI wieku sól można znaleźć prawie wszędzie; jest ona dostępna niemalże w każdym gotowym lub półgotowym produkcie spożywczym, przyzwyczajając konsumentów do swojego intensywnego smaku. Produkty mniej słone zwykło się uważać za mdłe i pozbawione aromatu.
Ludzie, którzy spędzają zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej, są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby nerek.
Choroby układu krążenia od ponad 50 lat stanowią główną przyczynę umieralności mieszkańców Polski. W roku 2009 ok. 45% zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia - z powodu chorób serca i naczyń zmarło prawie 178 tys. Polaków. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Serca.
W Polsce działania w kierunku ograniczania skutków chorób układu sercowo-naczyniowego podejmowane były już od lat 70 ubiegłego wieku. Od roku 2003 funkcjonuje Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego - POLKARD.
Leczenie podwyższonego ciśnienia krwi jest niezbędne dla ograniczenia ryzyka udaru mózgu osób chorych na cukrzycę.
Regularne picie niskokalorycznego soku żurawinowego może pomóc utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą, wynika z badań przedstawionych na sesji naukowej High Blood Pressure Research 2012.
Dodanie większej ilości jogurtu do diety bez zwiększania liczby kalorii w menu może pomóc zmniejszyć ryzyko nadciśnienia.
Światowa Organizacja Zdrowia niedawno uznała hałas środowiskowy za szkodliwe zanieczyszczenie, które ma niekorzystne skutki psychospołeczne i fizjologiczne. Nowe badania sugerują, że mieszkańcy narażeni na wysoki poziom hałasu, doświadczają wyższego ryzyka irytacji lub zaburzeń snu, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Badania wykazały, że wrogo nastawieni do świata ludzie są bardziej narażeni na udar mózgu.
Osoby o nazbyt wysokim poziomie cukru we krwi mogą być narażone na zwiększone ryzyko kurczenia się mózgu, które ma miejsce w wyniku starzenia się organizmu.
Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnych krwawień do mózgu spowodowanych przez pęknięcie tętniaka, wynika z badań.