Zawarte w jagodach polifenole mają wpływ zarówno prewencyjny, jak i leczniczy.
Styl życia może pomóc złagodzić problem migotania przedsionków.
Istnieje kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, by mieć duże szanse na ochronę przed demencją lub istotne opóźnienie jej rozwoju.
Warto rozważyć wykonanie badania mózgu, jeśli u członka najbliższej rodziny zdiagnozowano tętniaka mózgu. Prowadzone badania kliniczne wykazały wyższe ryzyko tej dolegliwości u osób, w których rodzina już się pojawiła.
W ciągu doby dorosły człowiek ma ok. 100 000 różnych wartości ciśnienia tętniczego i jest to zupełnie naturalny i zdrowy objaw. Pojedyncze pomiary obrazują wartości ciśnienia i tętna jedynie w chwili pomiaru i nie można z takich wyrywkowych danych wnioskować o ogólnej kondycji układu krwionośnego. Tylko pomiary wykonywane regularnie o tej samej godzinie i przez dłuższy czas umożliwiają wiarygodną analizę stanu zdrowia.
Osoby starsze, które żyją w nieszczęśliwym małżeństwie, odznaczają się zwiększonym ryzykiem chorób serca. Bardziej narażone są kobiety.
Jedzenie zgodnie z rekomendacjami specjalistów pomaga w kontrolowaniu wielu chorób i może zmniejszyć konieczność zażywania leków.
Jak odkryli uczeni z University of Illinois Centre for Cardiovascular Research, oleinian, zdrowy tłuszcz znajdujący się np. w oliwie z oliwek, wspomaga w pracy chory mięsień sercowy.
Wśród ponad 5 tysięcy kobiet po menopauzie, które mieszkały w obrębie 100 metrów od ruchliwej drogi, 22 procent miało wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego w porównaniu do pań mieszkających co najmniej 800 metrów dalej.
Jednym z czynników bezdechu sennego może być zbyt gruby język. Okazuje się, że osoby cierpiące na wspomnianą chorobę nierzadko mają złogi tłuszczu na języku.
Jazda na rowerze to jedna z najpowszechniej uprawianych dyscyplin i wiąże się z wieloma korzyściami prozdrowotnymi. Jednakże nowe badania wskazują na możliwy związek między tym sportem a rozwojem raka prostaty u starszych mężczyzn.
Z raportu World Alzheimer Report 2014 wynika, że aż ponad dwie trzecie respondentów obawia się rozwoju choroby Alzheimera. Eksperci radzą więc, jak samodzielnie zmniejszać czynniki ryzyka.
Choroby sercowo-naczyniowe to jedne z najpowszechniej występujących problemów zdrowotnych osób dojrzałych i starszych. Mogą prowadzić do uszkodzenia serca i mózgu skutkując np. zawałem oraz udarami. Jeśli chcesz się przed tym uchronić poznaj czynniki ryzyka.
Alkohol jest w naszej kulturze dość powszechny. Czymś mocniejszym świętujemy niemal każde ważne wydarzenie, zarówno wesołe, jak i smutne. Napoje wyskokowe serwowane są zarówno na weselach, jak i stypach. Poza tym wielu ludzi niemal codziennie wieczorem raczy się piwem lub kieliszkiem wina, a nawet czymś „mocniejszym". Jak to nas wpływa? Alkohol ma zarówno dobre, jak i negatywne skutki dla zdrowia. Zobacz, jakie.
Wielu nie wyobraża sobie filiżanki herbaty bez plasterka cytryny, inni chętnie raczą się drinkami z dodatkiem tego owocu, jest też świetny do doprawiania sosów i sałatek, ale to nie wszystko. Cytryna może mieć wiele innych zastosowań, poniżej lista tych nietypowych, ale bardzo przydatnych.