Osoby chorujące na dnę moczanową cechują niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Jak sądzą uczeni, kwas moczowy, który wywołuje dnę, może mieć działanie ochronne przed rozwojem określonych chorób neurdegradacyjnych.
Każdego roku w Polsce z powodu zawału serca umiera codziennie około stu osób. Jednymi z najczęstszych objawów towarzyszących chorobie wieńcowej są duszności, uczucie zmęczenia, omdlenia i silny promieniujący ból. Jakie są przyczyny choroby serca? Czy można jej zapobiec? Jak leczyć chorobę wieńcową?
Poprawa dostępu do kontroli i leczenia ciśnienia krwi jest kluczem do ratowania życia, zwłaszcza w słabo rozwiniętych krajach, mówią amerykańscy eksperci.
Ludzkie ciało aż w 75 procentach składa się z wody, nic więc dziwnego, że jest kluczowa dla wielu podstawowych czynności życiowych. Warto dostarczać sobie odpowiednią ilość płynów, bo niedostateczny ich poziom szybko skutkuje rozmaitymi problemami z funkcjonowaniem organizmu i intensyfikuje objawy istniejących już chorób. Zobacz, jakie są efekty odwodnienia.
Warto się wysypiać, ale nie wylegiwać się dłużej niż osiem godzin na dobę. Dłuższy sen sprzyja udarom.
Amerykańska National Sleep Foundation opublikowała wytyczne dotyczące optymalnej ilości godzin snu dla osób w różnym wieku. Zobacz, jakie są zalecenia ekspertów.
Osoby cierpiące na chroniczną bezsenność mogą mieć nawet o 400 proc. wyższe ryzyko nadciśnienia.
Osoby w średnim wieku, które wypijają ponad dwa drinki dziennie, narażają się na udar bardziej niż gdyby miały nadciśnienie czy cukrzycę.
Osoby starsze zażywają znaczne ilości leków. To z kolei zwiększa ryzyko rozmaitych powikłań i skutków ubocznych. Przy decyzji o zakupie kolejnego medykamentu warto dokładnie konsultować się z lekarzem.
Rozwód to nie tylko trudne emocjonalnie doświadczenie, okazuje się, że ma wpływ także na stan zdrowia - sprzyja wzrostowi ciśnienia i zwiększeniu ryzyka chorób serca.
Zawarte w jagodach polifenole mają wpływ zarówno prewencyjny, jak i leczniczy.
Styl życia może pomóc złagodzić problem migotania przedsionków.
Istnieje kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, by mieć duże szanse na ochronę przed demencją lub istotne opóźnienie jej rozwoju.
Warto rozważyć wykonanie badania mózgu, jeśli u członka najbliższej rodziny zdiagnozowano tętniaka mózgu. Prowadzone badania kliniczne wykazały wyższe ryzyko tej dolegliwości u osób, w których rodzina już się pojawiła.
W ciągu doby dorosły człowiek ma ok. 100 000 różnych wartości ciśnienia tętniczego i jest to zupełnie naturalny i zdrowy objaw. Pojedyncze pomiary obrazują wartości ciśnienia i tętna jedynie w chwili pomiaru i nie można z takich wyrywkowych danych wnioskować o ogólnej kondycji układu krwionośnego. Tylko pomiary wykonywane regularnie o tej samej godzinie i przez dłuższy czas umożliwiają wiarygodną analizę stanu zdrowia.