Uprawiany w Ameryce i Azji amarantus bywa wykorzystywany do produkcji mąki, z której powstają inne produkty spożywcze. Roślina wykazuje także właściwości prozdrowotne - może być pomocna w walce z chorobami serca czy poprawie działania układu odpornościowego.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, aktywność daje korzyści zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu. Jednak po pięćdziesiątce trzeba uważniej dobierać treningi. W tym wieku może być łatwiej o urazy, a organizm nie jest tak wytrzymały jak w młodszych latach.
Jak podaje Światowa Federacja Serca, każdego roku na całym świecie z powodu chorob sercowo-naczyniowych umiera około 17,7 miliona ludzi. Oznacza to, że wspomniane choroby odpowiadają za 31 proc. wszystkich zgonów.
Wielu ludzi w starszym wieku obawia się demencji, bo choroba oznacza kłopoty z samodzielnym funkcjonowaniem i odbiera niezależność. Demencja wiąże się ze starzeniem się, ale nie oznacza to, że każdy w pewnym wieku musi na nią zachorować. Właściwie, okazuje się, że jednemu na trzy przypadki otępienia można by zapobiec.
Testosteron jest wytwarzany w organizmie mężczyzn przez jądra. Hormon w najwyższym stopniu wpływa na wygląd mężczyzny i jego rozwój seksualny. Stymuluje produkcję plemników, a także ma udział w tworzeniu masy mięśniowej i kostnej. Jednak produkcja testosteronu spada wraz z wiekiem, aż to może oznaczać zarówno zmiany wyglądu, jak i pewne problemy z dotychczasowym funkcjonowaniem oraz kłopoty zdrowotne. Sprawdź, jakie są objawy znacznego zmniejszenia ilości tego hormonu w ciele.
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Na całym świecie z tą wyniszczającą i śmiertelną chorobą zmaga się około 47 milionów ludzi.
24 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Z tej okazji warto przypomnieć, jak istotne są nasze codzienne decyzje i styl życia w ochronie zdrowia tego ważnego organu. Nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia. Zbędne kilogramy w postaci tkanki tłuszczowej obciążają serce i mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Przedstawiamy dziesięć codziennych nawyków, które pomogą nam uchronić się przed chorobami serca.
Choroba Alzheimera to najczęstsza forma demencji. Jej rozwój prowadzi do utraty pamięci długotrwałej i niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Oto sześć najsilniejszych czynników pojawienia się choroby.
Sól jest nieocenionym konserwantem i przyprawą. Od wieków ułatwia przechowywanie żywności i poprawia smak posiłków. Wraz z rozwojem przemysłu spożywczego stała się jednak wszechobecna i w efekcie bezwiednie serwujemy sobie jej nadmiar, niszcząc swoje zdrowie.
Długie godziny pracy i presja czasu nie sprzyjają zdrowiu. Stres pogłebia kłopoty z samopoczuciem i codziennym funkcjonowaniem. Na co szczególnie zwrócić uwagę, gdy praca wiąże się z podwyższonym stresem?
Nie tylko świetnie smakują i pachną, ale też są ogromnie zdrowe. Truskawki, porzeczki maliny i jagody to sezonowe bomby witaminowe, bogate także w inne cenne składniki. Czarna porzeczka pomaga w odchudzaniu, poziomka odtruwa organizm, a malina zawiera związki o działaniu leczniczym.
Wobec powszechnej presji bycia w formie, pojawiają się głosy, że figura nie musi odzwierciedlać stanu zdrowia. Tymczasem wskaźnik BMI to tylko jeden ze sposobów, i to niedoskonały, na określanie prawidłowości wagi. Nie daje się jednak mieć nadmiaru kilogramów i liczyć na dobre zdrowie, nawet gdy inne parametry są w normie.
Społeczeństwa świata zachodniego starzeją się, a to oznacza coraz wyższe wskaźniki demencji. Im więcej bowiem mamy za sobą wiosen, tym większe cechuje nas prawdopodobieństwo otępienia.
Zyskiwanie na wadze wraz z upływem czasu jest powszechne, ale poważnie zagraża zdrowiu. Przyzywyczailiśmy się, że określony wiek sprzyja zwolnieniu metabolizmu i spokojnie patrzymy, jak wskazówka wagi coraz bardziej wygina się ku prawej stronie. Tymczasem nadwaga i otyłość realnie grozi naszemu zdrowiu i nie warto bezczynnie przyglądać się tyciu.
Sprawdzeni przyjaciele to nieoceniony skarb w każdym wieku. Okazuje się jednak, że w seniorskich latach mają szczególny wpływ na jakość życia.