Dzięki zdrowszej diecie można by zapobiec ponad dwóm trzecim zgonów z powodu chorób serca na całym świecie, mówią eksperci z European Heart Journal.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku (UNM) przejrzeli listę wcześniej zatwierdzonych leków i sądzą, że znaleźli medykamenty, który mogą pomóc przyspieszyć powrót pacjenta do zdrowia po zakażeniu SARS-CoV-2.
Leki powszechnie stosowane w różnych schorzeniach, w tym przy alergiach, przeziębieniach, nadciśnieniu i depresji, mogą mieć zwiazek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia łagodnych zaburzeń myślenia i pamięci, szczególnie u osób z genetycznymi czynnikami ryzyka choroby Alzheimera.
Stosowanie suplementów z czosnkiem może powstrzymać odkładanie się zagrażających zdrowiu złogów w tętnicach, co zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Bogate we flawanole składniki diety - na przykład herbata, jabłka czy owoce jagodowe - pozwalają na obniżenie ciśnienia krwi.
Osoby o grubszych nogach (gdy wyższy procent tkanki tłuszczowej gromadzi się właśnie w kończynach) są mniej narażone na nadciśnienie niż pozostali.
Aktywność fizyczna zachowuje młodość organizmu i dobre zdrowie, mówią uczeni z University of Birmingham i King's College London.
Uważa się zwykle, co potwierdzają niektóre badania, że drzemki w ciągu dnia mogą służyć lepszemu zdrowiu i samopoczuciu, okazuje się jednak, że jeśli trwają dłużej niż godzinę, mogą nam nie sprzyjać.
Zwiększona aktywność fizyczna ma związek z niższym ryzykiem obturacyjnego bezdechu sennego, częstego zaburzenia oddychania doświadczanego podczas snu.
Czterdziestu procentom przypadków demencji można by zapobiec lub je opóźnić dzięki modyfikcji 12 czynników ryzyka choroby.
Uczeni z Uniwersytetu Tsukuba pokazują, że jeśli mężczyzn dotyczą główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, tj. nadciśnienie, cukrzyca, czy nadmiar cholesterolu, ich żony również mają wyższe ryzyko tych samych zaburzeń.
Osoby, które regularnie ćwiczą, mają zwykle niższe ryzyko nadciśnienia tętniczego, nawet jeśli mieszkają w obszarach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest relatywnie wysokie.
Odkryto istotne powiązania między dietą, utratą pamięci i współistniejącymi chorobami serca.
Uczeni z nowozelandzkiego University of Otago zapewniają, że do pewnego stopnia mamy wpływ na proces starzenia się. Niepalenie papierosów oraz zaangażowanie społeczne w starszym wieku to typowa charakterystyka stulatków.
Trzeba regularnie szczotkować zęby nie tylko dla zdrowia ich samych, okazuje się, że odpowiednia higiena jamy ustnej pomaga uchronić się przed chorobmi serca.