Naucz się relaksować. Długotrwały stres jest naprawdę niebezpieczny dla zdrowia i życia. Przedłużające się odczuwanie stresu zwiększa ryzyko zawału.
Picie jednej lub więcej filiżanek kawy z kofeiną może zmniejszyć ryzyko niewydolności serca, czytamy w magazynie American Heart Association.
Statystyki pokazują, że dzięki zdrowszej diecie można by zapobiec ponad dwóm trzecim zgonów z powodu chorób serca na całym świecie.
U nawet do 50 proc. kobiet przed 60 rokiem życia rozwija się nadciśnienie tętnicze, ale jego objawy - na przykład uderzenia gorąca i kołatanie serca - są często przypisywane menopauzie, mówią eksperci ds. zdrowia kobiet.
Aktywność fizyczna nie uchyla negatywnego wpływu nadwagi na serce.
Zmarszczki to nie tylko oznaka postarzania się naszego wyglądu, okazuje się, że ich ilość może również oznaczać zagrożenie określonymi chorobami.
Naukowcy University of Otago odkryli pewne sekrety długowieczności: niepalenie i regularne kontakty z innymi są typowymi cechami stulatków Nowej Zelandii.
Rozciąganie (stretching) może być bardzo skuteczne w obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Badania pokazują, że jest nawet efektywniejsze niż szybki marsz.
Praktykowanie medytacji ma związek z niższym ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Uczeni z University of Maryland School of Medicine określili, jakie czynniki decydują o największym ryzyku śmierci z powodu COVID-19. Hospitalizowani pacjenci są bardziej narażeni na śmierć, jeśli są starsi, są mężczyznami, a także osobami otyłymi lub mają powikłania związane z cukrzycą bądź nadciśnieniem.
Różnica w odczytach ciśnienia krwi między ramionami ma związek z wyższym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci.
Choroba dziąseł jest istotnym czynnikiem ryzyka zespołu metabolicznego, grupy schorzeń zwiększających ryzyko chorób serca i cukrzycy.
Wyższe ciśnienie krwi podczas ćwiczeń i opóźniony powrót do normalnego ciśnienia po wysiłku oznacza wyższe ryzyko nadciśnienia, chorób układu krążenia oraz zgonu u osób w średnim i starszym wieku.
Zaledwie około 12 minut ostrego wysiłku krążeniowo-oddechowego wpływa na ponad 80 proc. metabolitów, w tym przydaje kardiometabolicznych korzyści.
Posiadanie genetycznej predyspozycji do cukrzycy typu 2 jest powiązane z zaburzeniami erekcji, mówią uczeni z Uniwersytetu w Exeter.