Na niechlujnie i błędnie wypisane recepty narzekają już wszyscy: i pacjenci, i farmaceuci. Jeśli recepta jest źle wypisana, pacjent nie może wykupić leku, a apteka ma problemy z uzyskaniem pieniędzy z NFZ. Lekarze bronią się, że mają za mało czasu na dokładne wypisywanie dokumentacji, a Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie recept lekarskich - informuje Gazeta Prawna.
- Sposób wdrożenia systemu Jednorodnych Grup Pacjentów to skandal, miał być pilotaż i miękkie lądowanie, ale nie było - uważają jedni dyrektorzy szpitali. Zdaniem innych, zdarzył się cud, że w ogóle przeprowadzono w tak szybkim tempie zmianę systemu rozliczeń z płatnikiem. To w końcu cud czy skandal?
Jednym ze sposobów poprawiania wyniku finansowego lecznictwa szpitalnego w wielu regionach jest konsolidacja - placówek lub oddziałów. Jak wynika z danych resortu zdrowia, w 2008 r. z możliwości łączenia jednostek skorzystało 26 SPZOZ-ów.
Obchody Dnia Kobiet nierzadko sprowadzają się do zakupu kwiatów i innych upominków przez mężczyzn dla pań z rodziny i środowiska pracy. Coraz częściej jednak 8 marca stanowi też dobrą okazję do wyrażania poglądów politycznych i przypomnienia o problemach kobiet, także tych zdrowotnych.
W mniejszych miejscowościach jak w dużych - kilkumiesięczne oczekiwanie. We Wrześni, w Centrum Medycznym Amika, spośród wszystkich specjalności, najdłużej czeka się właśnie na poradę okulistyczną. W tej chwili zresztą zapisów do okulisty nie ma w ogóle, oczywiście tych w ramach kontraktów z NFZ. Za to prywatnie można od razu, ale wizyta kosztuje 70 złotych.
Obchodziliśmy jubileusz 10-lecia wprowadzenia systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Z tej okazji odbyła się nawet w Poznaniu konferencja z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz. Tylko czy faktycznie, jest co świętować?
Jak ustaliła TVN24, część pracowników szpitalnych izb przyjęć nie wie, że NFZ honoruje skierowania z prywatnych gabinetów i odsyła pacjentów z takimi dokumentami do lekarza rodzinnego.
10 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego poświęcona sytuacji osób chorych na astmę w kontekście propozycji zmian na listach leków refundowanych. Zdaniem lekarzy szczegóły planowanych zmian mogą niepokoić.
Ruszyła nowa kampania promująca badania profilaktyczne, dzięki którym dostatecznie wcześnie można wykryć raka piersi i podjąć skuteczne leczenie. Akcja pod hasłem „Uratuj kobietę” ma zachęcić do przekonywania swoich sióstr, mam, babć, aby pokonały lęk i poddały się badaniom.
Listy oczekujących na specjalistyczne zabiegi wprowadzono, aby zapewnić sprawiedliwy i oparty na przejrzystych kryteriach dostęp do opieki medycznej - informuje "Metro". Jednakże, niektórzy pacjenci czekają na operację od kilku miesięcy nawet do kilku lat, inni jednak potrafią obejść kolejki.
Zarząd Związku Zawodowego Anestezjologów wystosował list do Minister Zdrowia Ewy Kopacz, w którym pyta: komu w Polsce potrzebne są Oddziały Intensywnej Terapii? Anestezjolodzy twierdzą, że pytanie to ma sens, bo od wielu lat ich rola w systemie ochrony zdrowia jest pomniejszana poprzez „permanentne niedofinansowanie”.
Na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia nadal znajduje się prawie 9 milionów złotych przeznaczonych w tym roku na badania profilaktyczne na Pomorzu i 6 milionów złotych, które NFZ chce zapłacić lekarzom POZ za badania profilaktyczne chorób krążenia u 35-, 40-, 45-, 50- i 55 – latków – informuje Dziennik Bałtycki.
Polska to jedyny kraj w UE, w którym skojarzone leczenie astmy nie jest refundowane. Taka sytuacja nie tyko odbija się na zdrowiu pacjentów, podnosi też koszty leczenia.
W związku z informacjami zawartymi w jednym z tekstów dziennika „Polska” o kłopotach z odbiorem refundowanych produktów ortopedycznych (o czym pisaliśmy również na senior.pl), NFZ wydał komunikat w tej sprawie.
Idea była słuszna, ale wynik fatalny: Narodowy Fundusz Zdrowia chciał powstrzymać nadużycia i wprowadził obowiązek osobistego zakupu produktów refundowanych przez NFZ, przez to jednak niepełnosprawni przeżywają prawdziwą gehennę - informuje dziennik Polska.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca