19 czerwca w Warszawie odbędzie się IV konferencja medyczna z cyklu: „Kogo leczyć, jak finansować?". Będzie ona poświęcona nowym perspektywom w reumatologii.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego opracowały projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Jeśli zostałaby ona wprowadzona, pacjenci zapłaciliby rocznie za leki refundowane o 340 mln zł mniej.
Lawinowo rośnie liczba osób składających wnioski o skierowanie do sanatorium. Dla wielu z nich pobyt w uzdrowisku jest szansą taniego spędzenia urlopu - pisze Gazeta Wyborcza.
Lekarze identyfikują obecnie 7 tysięcy chorób rzadkich czyli takich, które dotykają 5 przypadków na 10 tysięcy. Na każdą z nich choruje blisko 246 tysięcy obywateli Unii Europejskiej czyli łącznie 15 milionów ludzi.
Ciężka astma oskrzelowa dotyka około 1500 osób spośród 4 milionów chorych na astmę Polaków. Jak poinformował na konferencji , która odbyła się w Światowym Dniu Astmy (5 maja 2009 roku) w Warszawie, profesor Jerzy Kruszewski, obecnie w Polsce maleje liczba hospitalizacji i zgonów z powodu astmy, a jednocześnie rośnie liczba wykrywanych przypadków tej choroby.
Gospodarowanie pieniędzmi przeznaczonymi na wyżywienie pacjentów oraz czystość w szpitalach pozostawia wiele do życzenia - stwierdza w swoim raporcie pokontrolnym NIK. Pacjenci szpitali publicznych są źle odżywiani, a czystość sal szpitalnych jest w wielu przypadkach niezadowalająca.
Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej.
22 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Polska onkologia - stan, finansowanie i rozwój", podczas której Minister Zdrowia Ewa Kopacz wraz z Konsultantami Krajowymi i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła działania Ministerstwa Zdrowia, zwiększające dostępność i skuteczność leczenia chorób nowotworowych oraz umożliwiające pacjentom leczenie za pomocą nowoczesnych metod i urządzeń.
Posłanki PO Beata Bublewicz i Joanna Skrzydlewska zwróciły się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o wprowadzenie finansowania leczenia otyłości klinicznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Posłanki chcą, aby państwo płaciło za leczenie osób, których BMI wynosi ponad 40 - informuje TVP Info.
Ostatnio media donosiły o wielkim sukcesie łódzkiego pogotowia, które dowiozło dziewczynkę na przeszczep płuc z Łodzi do Wiednia w siedmiu godzin. To jeden ze spektakularnych przykładów leczenia za granicą. Wiadomo nie od dziś, że rodzima medycyna - z takich, czy innych powodów - w niektórych dziedzinach radzi sobie gorzej niż ta w innych krajach.
Na niechlujnie i błędnie wypisane recepty narzekają już wszyscy: i pacjenci, i farmaceuci. Jeśli recepta jest źle wypisana, pacjent nie może wykupić leku, a apteka ma problemy z uzyskaniem pieniędzy z NFZ. Lekarze bronią się, że mają za mało czasu na dokładne wypisywanie dokumentacji, a Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie recept lekarskich - informuje Gazeta Prawna.
- Sposób wdrożenia systemu Jednorodnych Grup Pacjentów to skandal, miał być pilotaż i miękkie lądowanie, ale nie było - uważają jedni dyrektorzy szpitali. Zdaniem innych, zdarzył się cud, że w ogóle przeprowadzono w tak szybkim tempie zmianę systemu rozliczeń z płatnikiem. To w końcu cud czy skandal?
Jednym ze sposobów poprawiania wyniku finansowego lecznictwa szpitalnego w wielu regionach jest konsolidacja - placówek lub oddziałów. Jak wynika z danych resortu zdrowia, w 2008 r. z możliwości łączenia jednostek skorzystało 26 SPZOZ-ów.
Obchody Dnia Kobiet nierzadko sprowadzają się do zakupu kwiatów i innych upominków przez mężczyzn dla pań z rodziny i środowiska pracy. Coraz częściej jednak 8 marca stanowi też dobrą okazję do wyrażania poglądów politycznych i przypomnienia o problemach kobiet, także tych zdrowotnych.
W mniejszych miejscowościach jak w dużych - kilkumiesięczne oczekiwanie. We Wrześni, w Centrum Medycznym Amika, spośród wszystkich specjalności, najdłużej czeka się właśnie na poradę okulistyczną. W tej chwili zresztą zapisów do okulisty nie ma w ogóle, oczywiście tych w ramach kontraktów z NFZ. Za to prywatnie można od razu, ale wizyta kosztuje 70 złotych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca