W 2007 roku pracownicy NFZ w kooperacji ze współpracującą z Ministerstwem Zdrowia firmą informatyczną, opracowali Centralny Słownik Leków. System miał zabezpieczyć przed realizowaniem w aptekach fałszywych recept (wystawianych głównie na środki odurzające i narkotyczne), ale także precyzyjnie identyfikować ogniska i zasięg chorób w kraju (na podst. danych o sprzedaży leków). Jedną z głównych przesłanek do jego stworzenia, były także oszczędności. Zintegrowanie działań Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej pozwoliłoby na zaoszczędzenie około 50 mln rocznie.
Tylko do końca tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wydawał i potwierdzał papierowe legitymacje ubezpieczeniowe. Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej będzie można potwierdzić za pomocą innych dokumentów, określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
2 października premier Donald Tusk powołał na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta Krystynę Barbarę Kozłowską.
Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej, niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia.
Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami, wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiadał, że druga w tym roku nowelizacja wykazu leków refundowanych ukaże się w lipcu. - Za kilka, kilkanaście dni lista zostanie przekazana do dalszych prac legislacyjnych - mówił na początku czerwca wiceminister Twardowski.
Nasi parlamentarzyści wrócili do pracy w gmachu, który w czasie wakacyjnej przerwy wreszcie został przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pilnych spraw do załatwienia w dziedzinie opieki zdrowotnej jest w Sejmie sporo.
Do refundacji w zakresie chirurgii plastycznej kwalifikują się wyłącznie te przypadki, które są następstwem: wady wrodzonej, urazu, choroby, leczenia choroby
Policja lubuska ostrzega mieszkańców województwa - zwłaszcza tych najstarszych - przed wpuszczaniem do domu obcych ludzi. Na terenie lubuskiego pojawili się ostatnio oszuści podszywający się pod pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nieprawidłowa dyslokacja bardzo licznych placówek, duże zróżnicowanie w zakresie infrastruktury i wyposażenia, wieloletnie inwestycje centralne o dużym stopniu autonomii, odpływ personelu medycznego - to główne problemy opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku, wymienione w opracowaniu dostępnym na stronach dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 40.000 osób, ale tylko ok. 5% ma szansę, by skorzystać z leczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostęp do nowoczesnych terapii jest jeszcze bardziej ograniczony. Pacjenci decydujący się na takie leczenie są zmuszeni sami ponosić koszty terapii.
19 czerwca w Warszawie odbędzie się IV konferencja medyczna z cyklu: „Kogo leczyć, jak finansować?". Będzie ona poświęcona nowym perspektywom w reumatologii.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego opracowały projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Jeśli zostałaby ona wprowadzona, pacjenci zapłaciliby rocznie za leki refundowane o 340 mln zł mniej.
Lawinowo rośnie liczba osób składających wnioski o skierowanie do sanatorium. Dla wielu z nich pobyt w uzdrowisku jest szansą taniego spędzenia urlopu - pisze Gazeta Wyborcza.
Lekarze identyfikują obecnie 7 tysięcy chorób rzadkich czyli takich, które dotykają 5 przypadków na 10 tysięcy. Na każdą z nich choruje blisko 246 tysięcy obywateli Unii Europejskiej czyli łącznie 15 milionów ludzi.
Ciężka astma oskrzelowa dotyka około 1500 osób spośród 4 milionów chorych na astmę Polaków. Jak poinformował na konferencji , która odbyła się w Światowym Dniu Astmy (5 maja 2009 roku) w Warszawie, profesor Jerzy Kruszewski, obecnie w Polsce maleje liczba hospitalizacji i zgonów z powodu astmy, a jednocześnie rośnie liczba wykrywanych przypadków tej choroby.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca