Od 1 marca nastąpiły zmiany w udzielaniu nocnej i świątecznej pomocy medycznej (udzielanej wieczorem lub w nocy oraz w dni ustawowo wolne od pracy) - informuje NFZ. Pacjent będzie mógł skorzystać z takiej pomocy w dowolnie wybranej placówkce udzielającej świadczeń tego typu.
Pacjenci oczekujący na operacje w szpitalnych kolejkach nie mogą być pewni, że zostaną przyjęci w terminie, na jaki się zapisali. Czas oczekiwania wydłuża się, bo przyjmowane są osoby spoza list lub poza kolejnością, bez wskazań medycznych - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Opóźnieniom sprzyja także bałagan w prowadzeniu list oczekujących, awarie sprzętu, niedostateczne wyposażenie szpitali, braki personelu, a przede wszystkim brak pieniędzy. W efekcie czas oczekiwania na niektóre zabiegi to nawet 5 lat.
Zadania i obowiązki pełnione dotychczas przez rzeczników praw pacjenta w wojewódzkich oddziałach NFZ od początku lipca przejęli pracownicy sekcji skarg i wniosków departamentu spraw świadczeniobiorców w centrali NFZ i wydziałów spraw świadczeniobiorców w wojewódzkich oddziałach Funduszu.
Przed wyjazdem do krajów Unii Europejskiej lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein) warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - radzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich. Należy pamiętać o tym, że EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach w placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.
Mieszkańcy domów pomocy społecznej mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz rehabilitacyjną. Świadczenia pielęgniarek i rehabilitantów opłacane są jednak ze środków przeznaczonych na opiekę społeczną. Tymczasem mieszkańcy DPS objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym i przysługuje im prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ - uważa Najwyższa Izba Kontroli.
Pomimo, że kwiecień br. w porównaniu do marca odnotował niższy obrót w aptece, to nie oznacza to pogorszenia sytuacji zdrowotnej kraju. Rok do roku, średnia sprzedaż w aptekach wzrosła o 5,1% i wg Monitora Zdrowia OSOZ, wzrost sprzedaży leków w najbliższych miesiącach będzie się powiększał. Przy okazji rośnie marża aptek, co nie jest jednak spowodowane podwyższaniem cen leków, ale coraz większym popytem na leki sprzedawane bez recepty.
Ponad połowa Polaków (56 procent) źle ocenia działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tylko co piąty (22 proc.) jest przeciwnego zdania - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Opinie na temat tej instytucji właściwie nie zmieniają się w ciągu ostatnich miesięcy. Funkcjonowanie ZUS relatywnie lepiej niż inni oceniają najstarsi badani, a także emeryci i renciści.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 marca nastąpiła zmiana sposobu finansowania dotychczasowych świadczeń pielęgniarki POZ - zadaniowej. Zgodnie z obowiązującym w Polsce systemem opieki zdrowotnej realizacja tych świadczeń będzie się odbywać w ramach realizacji umów pielęgniarskiej opieki długoterminowej w domu pacjenta. Pielęgniarka opieki długoterminowej może objąć opieką sześć osób obłożnie chorych (w POZ było to 8 osób).
Ponad połowa (54 procent) badanych przez CBOS osób negatywnie ocenia działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O ZUS ma dobre zdanie zaledwie co piąty ankietowany. Jeszcze gorszą opinię ma NFZ, o którym krytycznie wypowiada się aż trzy czwarte respondentów.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do minister Ewy Kopacz z prośbą o udzielenie informacji w sprawie projektowanych od przyszłego roku zasad zaopatrzenia pacjentów w sprzęt stomijny i środki pomocnicze.
W 2007 roku pracownicy NFZ w kooperacji ze współpracującą z Ministerstwem Zdrowia firmą informatyczną, opracowali Centralny Słownik Leków. System miał zabezpieczyć przed realizowaniem w aptekach fałszywych recept (wystawianych głównie na środki odurzające i narkotyczne), ale także precyzyjnie identyfikować ogniska i zasięg chorób w kraju (na podst. danych o sprzedaży leków). Jedną z głównych przesłanek do jego stworzenia, były także oszczędności. Zintegrowanie działań Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej pozwoliłoby na zaoszczędzenie około 50 mln rocznie.
Tylko do końca tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wydawał i potwierdzał papierowe legitymacje ubezpieczeniowe. Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej będzie można potwierdzić za pomocą innych dokumentów, określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
2 października premier Donald Tusk powołał na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta Krystynę Barbarę Kozłowską.
Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej, niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia.
Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami, wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiadał, że druga w tym roku nowelizacja wykazu leków refundowanych ukaże się w lipcu. - Za kilka, kilkanaście dni lista zostanie przekazana do dalszych prac legislacyjnych - mówił na początku czerwca wiceminister Twardowski.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca