NFZ zapowiada, że od przyszłego roku pacjenci będą się posługiwać elektronicznymi kartami. Maja być na nich zapisane informacje o pobytach w szpitalu i wizytach u lekarza.
W społeczeństwie, którego 13% stanowią osoby po 60 - tym roku zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej seniorom powinno być jednym z priorytetów. Niestety z pośród ponad setki zaproponowanych przez geriatrów procedur medycznych Narodowy Fundusz Zdrowia( NFZ) zakontraktować chce tylko 33. Wśród pozycji zaakceptowanych przez NFZ nie znalazło się min: leczenie wtórnego nadciśnienia tętniczego, zapalenia dróg moczowych czy choroby Parkinsona.
Chorzy na nowotwory pacjenci umierają w Polsce z powodu braku sprzętu do leczenia. Jeśli szpitale nie otrzymają nowych urządzeń, sytuacja jeszcze się pogorszy - wynika z cytowanego przez "Rzeczpospolitą” raportu onkologów dla Ministerstwa Zdrowia.
Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że 45 procent ankietowanych jest niezadowolona z opieki medycznej. 49 procent Polaków przyznaje natomiast, że jest zadowolona z publicznej opieki medycznej. 32 procent zaś chętnie wyjechałoby na leczenie za granicę, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zwróciłby koszty leczenia.
Ministerstwo Zdrowia planuje w niedalekiej przyszłości restrukturyzację szpitali. Jak zapowiada Zbigniew Religa, ponad 200 z nich może zostać przekształconych, bądź zlikwidowanych. Decyzję o tym, czy dana placówka ma zostać objęta zmianami, będą podejmowały władze samorządowe regionu.
Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha poinformował, że plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2007 przewiduje 6-procentową podwyżkę finansów na refundację leków.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) 8 września 2006 roku podjął decyzję o strajku, który ma zostać przeprowadzony w 2007 roku. Ma on stanowić główny element protestu lekarzy wobec panującej- ich zdaniem- dyskryminacji tego zawodu, na którą składają się głównie niski poziom wynagrodzeń i długi czas pracy.
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić przepisy tak, by koncerny farmaceutyczne podpisywały umowy na badanie leków ze szpitalami. Obecnie firmy farmaceutyczne opłacają lekarzy badających leki bez nadzoru szpitali, a trzeba zaznaczyć, że są to bardzo wysokie kwoty, rocznie wydaje się na takie badania setki milionów złotych.
Leki generyczne to mniej kosztowne kopie medykamentów innowacyjnych, których nie obejmuje już, z powodu upływu terminu, ochrona patentowa. W szybkim tempie zyskują one popularność na rynku farmaceutycznym. Obecnie stanowią już około 62% sprzedaży w aptekach.
Narodowy Fundusz Zdrowia skrócił listę leków wydawanych bezpłatnie inwalidom wojennym. Wśród leków które zostały usunięte znalazła się m.in. Viagra.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała swój najnowszy raport dotyczący standardów leczenia w szpitalach Unii Europejskiej. Z publikacji tej wynika, że polskie szpitale są najbiedniejsze w Europie i przez to często szukają pieniędzy w kieszeniach pacjentów - podaje "Metro".
Narodowy Fundusz Zdrowia zmierza wprowadzić elektroniczne recepty. Dla pacjenta taka zmiana nie będzie jednak rewolucją. Lekarze w dalszym ciągu będą wpisywać papierowe recepty ale będą musieli tworzyć ich komputerowe wersje. Papierowe recepty będą numerowane, a w momencie zakupu leku farmaceuta ściągnie z komputerów NFZ informację, o zaleconych pacjentowi specyfikach - podaje "Gazeta Wyborcza".
Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że ponad dwie trzecie ankietowanych nie chce wprowadzenia obowiązkowych opłat za każdą wizytę u lekarza, jeśli państwa nie będzie stać na podwyższenie wynagrodzeń lekarzom.
Stanowisko w sprawie odmowy finansowania planowego leczenia bez zgody NFZ, otrzymał od DVKA Niemiecki Związek Szpitali w Berlinie (Deutsche Krankenhausgesellschaft), z poleceniem, by zapoznano z nim dyrektorów przygranicznych szpitali. Ponadto DVKA odsyła niemieckich lekarzy do zapisów "Merkblatt über die stationäre Krankenhausbehandlung von Personen, die im Ausland krankenversichert sind" - Informatora o leczeniu stacjonarnym osób ubezpieczonych zdrowotnie za granicą.
Karta daje prawo do świadczeń zdrowotnych, które okażą się niezbędne z medycznego punktu widzenia w czasie pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. O zakresie usług medycznych - w razie potrzeby - zdecyduje lekarz, w ramach koszyka świadczeń obowiązującego w danym kraju. Powinien on udzielić wszystkich niezbędnych świadczeń umożliwiających właścicielowi karty kontynuowanie pobytu w danym kraju bez potrzeby powrotu do Polski.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca