Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w niektórych miejscach w kraju odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Organizatorem strajku był OZZL (Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy). Lekarze domagają się podwyżek płac oraz zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.
Jak powszechnie wiadomo, zawód lekarza wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności i poszerzania wiedzy medycznej. Zgodnie z tym lekarze i dentyści mają ustawowy obowiązek uczęszczać na kursy i szkolenia. Do tej pory koszty poniesione na doskonalenie zawodowe lekarze ponosili ze swojej kieszeni. Już niedługo może się to zmienić, pracownicy służby zdrowia zbierają podpisy pod obywatelską ustawą, która pozwoli na finansowanie szkoleń i kursów z budżetu państwa.
Ministerstwo Zdrowia zamierza walczyć z medycznymi oszustami, których działalność szkodzi pacjentom. Takim praktykom ma zapobiec internetowy rejestr osób z kwalifikacjami - podaje "Metro". Pacjenci dzięki temu spisowi będą mogli sprawdzić, kto zajmuje się leczeniem nielegalnie i wykonuje zawód bez uprawnień.
Z projektu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, który opracowało Ministerstwo Zdrowia wynika, że dyrektorzy szpitali będą osobiście odpowiedzialni za to, że w ich placówce doszło do zakażenia pacjenta groźną chorobą.
Niekorzystną dla polskich pacjentów sytuację, jaką jest emigracja anestezjologów, miały powstrzymać noworoczne podwyżki plac dla lekarzy tej specjalności, niestety nie dojdą one do skutku. W konsekwencji Związek Zawodowy Anestezjologów przewiduje kolejną falę emigracji lekarzy.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało rewolucyjną zmianę w systemie finansowania służby zdrowia - wynika z doniesień "Dziennika". Za rok oprócz obowiązkowej składki będzie można wykupić również dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne za około 7-10 złotych miesięcznie.
Obsługujący blisko 250 tysięcy mieszkańców Woli i Bemowa szpital, od nowego roku ogranicza działalność - alarmuje "Życie Warszawy". Powód? Placówka nie zdołała porozumieć się z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, wartość łapówek, jakie wręcza się w naszym kraju w ciągu roku pracownikom służby zdrowia plasuje się na poziomie 5 – 7 miliardów zł.
Według doniesień "Życia Warszawy" Ministerstwo Zdrowia chce, aby pacjenci udając się na wizytę lekarską identyfikowani byli na podstawie dowodu osobistego. W tej sytuacji zbędne byłoby posiadanie książeczki zdrowia i elektronicznej karty, którą zamierza wprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia planuje w niedalekiej przyszłości restrukturyzację szpitali. Jak zapowiada Zbigniew Religa, ponad 200 z nich może zostać przekształconych, bądź zlikwidowanych. Decyzję o tym, czy dana placówka ma zostać objęta zmianami, będą podejmowały władze samorządowe regionu.
W projekcie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia pojawił się zapis, który mówi, że na 100 tysięcy mieszkańców przypadałyby tylko trzy karetki pogotowia ratunkowego. Gdyby pomysł wprowadzono w życie w całym kraju trzeba byłoby zlikwidować ponad 200 karetek pogotowia - donosi "Dzienniku".
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała swój najnowszy raport dotyczący standardów leczenia w szpitalach Unii Europejskiej. Z publikacji tej wynika, że polskie szpitale są najbiedniejsze w Europie i przez to często szukają pieniędzy w kieszeniach pacjentów - podaje "Metro".
Minister zdrowia chce zabronić promocji leków za grosz. Powodem takiej decyzji są duże wydatki na refundację takich medykamentów. Okazuje się, że oszczędności z promocji leków refundowanych są jedynie pozorne. Apteki bowiem zarabiają na refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Duże poruszenie w polskiej służbie zdrowia wywołało rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, nakazujące by we wszystkich przychodniach były zamontowane windy lub ruchome schody. – Nie stać nas na to –mówią lekarze.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca