W okresie menopauzy wiele kobiet narzeka na stan swoich paznokci: robią się grube, a jednocześnie łamliwe, pękają, pojawiają się na nich bruzdy, rośnie także częstotliwość występowania zakażeń grzybiczych.
Powinny go pić dzieci w okresie wzrostu, u których zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze, jak również osoby starsze, zagrożone niedoborem wapnia i osteoporozą. Nie powinny zapominać o nim kobiety w ciąży – pomoże bowiem zniwelować ewentualne niedobory tak potrzebnego w tym okresie kwasu foliowego, a także panie w czasie menopauzy – wartościowe składniki soku złagodzą jej przebieg.
Osteoporoza to choroba dotykająca 50 % kobiet i 20 % mężczyzn po 50 - tym roku życia. Okazuje się, że poza znanymi dotychczas czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania, do rozwoju osteoporozy może przyczynić się depresja.
U ok. 60 procent kobiet po menopauzie występuje zauważalna utrata włosów. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, jednak najczęstszym z nich są zaburzenia hormonalne: w okresie przekwitania w organizmie kobiety znacznie spada produkcja estrogenów, proporcjonalnie więcej jest za to androgenów, których produkcja nie maleje. To właśnie one są winne temu, że włosy na głowie robią się coraz cieńsze i rzadsze, za to pojawia się ich więcej w tzw. męskich rejonach: nad górną wargą, na nogach czy podbródku.
Żurawina to roślina o szczególnych właściwościach, której charakterystyczny, cierpko-słodki smak zna chyba każdy z nas. Występuje w północnej części naszego kraju i należy do czołówki roślin o udowodnionych korzyściach prozdrowotnych.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że fryzura ma niebagatelny wpływ na nasz wygląd, czasem wystarczy zmienić kolor, bądź długość włosów, a nasz wizerunek diametralnie się zmienia. Jednakże, włosy nie tylko stanowią ozdobę, są również wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Nie wszyscy tracimy włosy w dojrzałym wieku, ale oczywiście także i one podlegają procesom starzenia się.
Od dawien dawna ludzie zastanawiali się, jak i czy można przedłużyć młodość. Powstawały kolejne „cudowne” środki – nieskuteczne, ale za to pozwalające wzbogacić się ich wynalazcy. Dziś wiadomo, że długość życia uwarunkowana jest genetycznie, ale bardzo duży wpływ ma także zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Można też sięgnąć po środki, które według gerontologów także mają wpływ na procesy starzenia.
W tym roku 18 października już po raz 7 obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami.
1 października obchodzono Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Dieta bezmięsna ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników, a niektórzy uważają, że jest wręcz wymarzona dla osób w podeszłym wieku. Czy rzeczywiście?
Soja łagodzi dolegliwości związane z menopauzą – potwierdzają specjaliści. Dzięki przeprowadzonym badaniom dowiedli oni skuteczności preparatów zawierających fitoestrogeny sojowe.
Jednym z czynników wpływających na rozwój na raka trzonu macicy jest podwyższone stężenie estrogenów u kobiet po menopauzie. Naukowcy odkryli, że istnieje zależność pomiędzy spożywaniem alkoholu a wzrostem poziomu tych hormonów.
W dniach 21-23 września odbędzie się w Warszawie Ogólnopolska Konwencja Jogi według metody B.K.S. Iyengara, prowadzona przez światowej klasy nauczycielkę - Gabriellę Giubilaro. Będzie to największe wydarzenie jogiczne w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat.
Łysienie nie jest jedynie kłopotem dotyczącym mężczyzn, u obu płci może ono wystąpić na podłożu androgenowym (AGA). Hormony te niekorzystnie wpływają na mieszki włosowe oraz zwiększają aktywność gruczołów łojowych i powodują nasilenie łojotoku.
Z badań wynika, że kiedy kobiety wchodzą w okres menopauzalny, ich życie seksualne może ucierpieć. Ponad połowa ankietowanych pań przyznała, iż liczba odbytych przez nie stosunków seksualnych w opisywanym czasie znacząco się zmniejszyła w porównaniu do aktywności seksualnej przejawianej przed menopauzą.
Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzalny, oznacza to dla jej organizmu cykl ważnych zmian. Można powiedzieć, że jej kobiecość definiuje się na nowo, bo przemianie podlega zarówno jej fizyczność, jak i psychika. Większość kobiet obawia się wejścia w wiek dojrzały ze względu na towarzyszącą mu nową sytuację życiową: przejście na emeryturę, opuszczenie domu przez dzieci (tzw. syndrom pustego gniazda), zmiany w postrzeganiu siebie związane ze starzeniem ciała, subiektywną utratę atrakcyjności. Menopauza nie musi się jednak kojarzyć z bólem, nieprzyjemnymi dolegliwościami i depresją. Istnieją skuteczne metody, które pozwolą się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem.