Kobiety, które przeszły menopauzę i nie chcą przybrać na wadze, po wysiłku odchudzania, powinny przestrzegać kilku zasad, by móc liczyć na utrzymanie odpowiedniej wagi.
Powoduje zmiany struktury fizycznej kości i zmniejszenie ich masy. Rezultatem jest osłabienie i dysfunkcje układu kostnego, w konsekwencji prowadzące do groźnych złamań. Latami rozwija się bezobjawowo, by w swoim zaawansowanym stadium brutalnie zaatakować. Osteoporoza - wbrew stereotypowi - nie jest wyłącznie "kobiecą chorobą", choć rzeczywiście dotyka ona przede wszystkim panie. Osteoporoza jest uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. W Polsce liczbę osób zagrożonych rozwojem tej choroby szacuje się na około 9 milionów. Większość z nich dowie się o tym, że są chorzy dopiero przy okazji złamania kości.
Niegdyś temat wstydliwy i powód do smutku, traktowany jako wejście kobiety w starość o czym świadczy choćby nazwa "przekwitanie". Dziś menopauza nie stygmatyzuje już kobiety jako "stojącej nad grobem", jest po prostu kolejnym etapem w jej życiu. Sama w sobie nie jest także chorobą, choć towarzyszą jej różne dolegliwości i poważne zmiany w organizmie. Formalnie menopauza to moment, w którym od roku nie występuje miesiączka, a w jajnikach ostatecznie przestają dojrzewać jajeczka. Okres ren rozpoczyna się u kobiet w różnym wieku -- od 40 do nawet 60 lat, średnio jest to około pięćdziesiątki.
Większość kobiet sądzi, że uderzenia gorąca oznaczają menopauzę, ale połowa pań doświadcza ich jeszcze przed klimakterium.
Menopauza wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi i doświadczaniem rozmaitych uporczywych objawów, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, czy permanentne uczucie zmęczenia. Nowe badania ujawniają, dlaczego w ogóle dojrzałe panie przechodzą ten proces - być może dzieje się tak dlatego, że mężczyźni wolą młodsze kobiety...
Piegi mogą upiększać, jednak wiele osób bardzo chętnie by się ich pozbyło. Przebarwienia na skórze da się na szczęście skutecznie usuwać. Warto też im zapobiegać.
Nawet kobiety, które wcześniej nigdy nie cierpiały na depresję, mają zwiększone ryzyko rozwoju tej choroby w okresie około menopauzalnym.
Witamina K jest niezbędna, aby białko kości, zwane osteokalcyną, było w pełni funkcjonalne. Badanie uczonych z University of Michigan School of Nursing wykazało, że jeśli dieta kobiet jest uboga w witaminy K, łatwiej rozwija się u nich osteoporoza.
Powszechnie wiadomo, że mężczyźni żyją krócej niż kobiety. Skąd jednak bierze się taka „niesprawiedliwość"? Japońscy naukowcy odkryli klucz do tajemnicy.
Hipnoza może pomóc osłabić uderzenia gorąca aż o 75 proc.
Terapia hormonalna (HTZ), której poddawane są dojrzałe kobiety miała do tej pory likwidować lub zmniejszać nieprzyjemne objawy menopauzy, okazało się jednak, że ma ona jeszcze jedną, pozytywną właściwość – zapobiega atakom serca.
Starsze kobiety, które palą papierosy, mają zwiększone ryzyko utraty zębów.
Diagnoza mięśniaków macicy u większości kobiet budzi strach i niepokój. W nowej sytuacji klinicznej pojawia się także mnóstwo pytań natury medycznej. Niestety, kobiety często boją się zapytać o mięśniaki macicy swojego lekarza ginekologa i zaczynają same szukać informacji w Internecie, a tam czeka na nie sporo mitów. Oto te, które pojawiają się najczęściej.
Pani Misao Okawa zyskała tytuł najstarszej kobiety na świecie. W przyszłym tygodniu staruszka skończy 115 lat. Już wpisano ją do księgi rekordów Guinnessa.
Większość ludzi kojarzy osteoporozę z problemem starszych pań. I choć prawdą jest, że to seniorki stanowią grupę najbardziej zagrożoną tą chorobą, wiele ważnych informacji o osteoporozie pozostaje nieznanych.