Kobiety z trudem weszły do świata nauki. Mimo, że pokonywały stereotypowe wyobrażenia o swoich możliwościach intelektualnych, rzadziej i mniej chętnie doceniano ich osiągnięcia. To "efekt Matyldy", czyli pomijanie udziału kobiet naukowców w pracy badawczo-naukowej i przypisywanie ich osiągnięć mężczyznom-badaczom.
W związku z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego 25 wybitnym Polakom.
W środę (15 marca) o godzinie 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza seniorów na filmową opowieść o dwukrotne laureatce Nagrody Nobla - Marii Skłodowskiej-Curie - naukowcu, matce, żonie, charyzmatycznej kobiecie, pełnej dylematów i sprzeczności. W roli głównej - Karolina Gruszka.
3 marca do naszych kin trafi film "Maria Skłodowska-Curie" z Karoliną Gruszką w roli głównej, tymczasem w Hollywood ma powstać inny obraz o polskiej laureatce Nobla.
Magazyn Historyczny „Mówią wieki” i Muzeum Historii Polski organizują plebiscyt w którym zostanie wyłoniona Polka Wszechczasów. Plebiscyt, oprócz zabawy, ma wyłonić katalog kobiet wybitnych, zasłużonych dla Polski. Przygotowana przez organizatorów lista 14 kobiet nie jest zamknięta, propozycje uzupełnienia jej może składać każdy.
Młodsza córka Marii Skłodowskiej Curie – Ewa Curie Labouisse zmarła 22. października w Nowym Jorku. Miała 103 lata.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca