8 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku samolot wiozący na uroczystości katyńskie Prezydenta RP oraz inne najważniejsze osoby w państwie, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęła cała załoga i wszyscy pasażerowie - łącznie 96 osób.
W całej Polsce wspominano wypadek samolotu z Prezydentem Kaczyńskim i wieloma innymi politykami. Od tragedii minęło 5 lat. Rocznica nie uszła uwadze także niektórych zagranicznych mediów.
Mimo, że minęły już trzy lata, wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku budzą ból, smutek i żal. Nadal też wielu Polaków uważa, że nie zostały one do końca wyjaśnione. Dziś - podobnie jak rok i dwa lata temu - różne grupy ludzi będą oddzielnie obchodzić rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Jadwiga Kaczyńska. Miała 87 lat.
Drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zostały opublikowane na jednej z rosyjskich stron internetowych. Polska prokuratura oraz inne służby podkreślają, że zdjęcia nie pochodzą z polskich materiałów zgromadzonych na potrzeby śledztwa.
W przypadku tragedii pod Smoleńskiem mijający czas nie wpływa, jak dotąd, na uspokojenie nastrojów i ustalenie jednego, akceptowanego przez wszystkich wyjaśnienia przyczyn tej katastrofy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych Rosjanie mataczą, próbują ukrywać własne błędy czy też niekompetencję swoich przedstawicieli. Co czwarty Polak bierze pod uwagę możliwość, że prezydencki samolot uległ katastrofie w wyniku zamachu. W teorię tę skłonni są uwierzyć przede wszystkim wyborcy PiS. Skłonność do akceptacji hipotezy zamachu silniejsza jest wśród respondentów gorzej sytuowanych, mieszkających w mniejszych ośrodkach, gorzej wykształconych.
Dziś przypada druga rocznica tragicznej w skutkach katastrofy, w której śmierć poniósł Prezydent RP Lech Kaczyński, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i wiele innych ważnych dla Polski osób. Przez cały dzień będą trwały liczne obchody tej smutnej rocznicy.
Rok temu niedaleko lotniska pod Smoleńskiem rozbił się polski samolot TU-154M. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, duchowni różnych wyznań, urzędnicy państwowi i członkowie organizacji kombatanckich. Nie przezył nikt z 88 pasażerów i 8 członków załogi samolotu.
„Takiego dramatu współczesny świat nie widział" - powiedział premier Donald Tusk po katastrofie nad Smoleńskiem. W pierwszą rocznicę tragicznego zdarzenia świat wspomina 96 ofiar wypadku samolotowego z 10 kwietnia 2010 roku.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy sił zbrojnych, duchowni, parlamentarzyści, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele organizacji samorządowych. Przypadającą w najbliższą niedzielę pierwszą rocznicę tego wydarzenia będą obchodzić zarówno rodziny, władze państwowe jak i wielu zwykłych Polaków.
Od ostatnich Zaduszek odeszło wiele osób znanych nam z pierwszych stron gazet, telewizji, ekranów kin... Politycy, artyści, społecznicy. Przegrali z wiekiem, chorobą lub ich życie zostało niespodziewanie przerwane przez tragedię. Dziś wspominamy tych, którzy opuścili nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Wypadki, katastrofy, siła żywiołów, wojny, głód pochłaniają tysiące ofiar na całym świecie. O jednych nigdy nie usłyszymy, inne dotykają nas bardzo osobiście. Co się wówczas dzieje? Najpierw szok i niedowierzanie, następnie śledzenie najnowszych informacji. Czas jakoś inaczej płynie, wszystko omawiane jest w kontekście tego, co się stało. Odczuwamy potrzebę jednoczenia się, rozmowy o swoich emocjach, mamy poczucie niestandardowego doświadczenia, wielkości i wyjątkowości chwil. Potem przychodzi żałoba - czas spokoju rozmyślań, wspomnień, ale dla niektórych także... wielkiego zarobku.
Kondukt wiozący trumny z ciałami Lecha Kaczyńskiego oraz jego żony Marii dotarł w niedzielę rano przed Bazylikę Mariacką. U progu świątyni oczekiwał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w asyście duchowieństwa. Po uroczystościach trumny Pary Prezydenckiej złożono do sarkofagu umieszczonego w pomieszczeniu przed kryptą Józefa Piłsudskiego pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
Z lotniska Balice trumny z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki zostaną przewiezione do Bazyliki Mariackiej na Rynku Głównym.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wykonujący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podjął decyzję o przedłużeniu żałoby narodowej do dnia 18 kwietnia 2010 r.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca