W okresie jesienno – zimowym prawie wszyscy odczuwamy obniżenie odporności i doświadczamy pogorszenia nastroju. Sezonowe ograniczenie dostępu do światła dziennego, nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Stajemy się bardziej senni i melancholijni, często brakuje nam siły, chętniej sięgamy po słodycze i ciężkostrawne posiłki. Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, nie zdając sobie sprawy, że nieodpowiednie oświetlenie może być przyczyną zmęczenia oczu, ich łzawienia, problemów z koncentracją, bólów głowy a nawet nudności, czy depresji.
Wokół lamp LED krąży wiele mitów, które powtarzają przede wszystkim osoby sceptycznie nastawione do takiego oświetlenia. Tymczasem światło LED-owe, podobnie jak każde inne źródło światła, jest bezpieczne dla wzroku pod warunkiem spełnienia określonych wymagań technicznych. Spróbujmy obalić kilka stereotypów i rozwiać wątpliwości dotyczące popularnych ledówek.
Zakupowi źródeł światła LED często towarzyszy zakłopotanie wynikające z mnogości parametrów i oznaczeń, które konsument musi rozszyfrować aby dobrać produkt do potrzeb aranżacyjnych. Poniższy artykuł to praktyczny drogowskaz, krok po kroku przedstawiający kluczowe parametry, jakie warto rozważyć podczas zakupu źródeł światła LED.
Czy siła światła lampy LED mierzona jest tak jak w tradycyjnej żarówce? Czy każda lampa LED jest bezpieczna dla użytkownika? Jakie oznaczenia musi zamieścić producent na opakowaniu?
Wysoka cena może zniechęcać do zakupu lamp LED. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dzięki energooszczędności i długiej żywotności ten wydatek bardzo szybko się rekompensuje. Zauważymy to już przy pierwszych rachunkach.
Tradycyjne żarówki dają wszystkim znane, ciepłe światło. Nie oferują jednak nic więcej. Natomiast lampy LED dają wyjątkową możliwość skomponowania wystroju świetlnego naszych wnętrz między innymi poprzez dobór odpowiedniej barwy światła. Dzięki temu mamy wpływ nie tylko na atmosferę pomieszczeń, ale nawet na nasze samopoczucie.
Z badań wynika, że niektórzy producenci oświetlenia umieszczają na opakowaniach lamp LED błędne oznaczenia. Rozczarowanie po zakupie może być spore, dlatego aby nie paść ofiarą nieuczciwego producenta, zwracajmy uwagę na wartość strumienia światła wyrażoną w lumenach.
W okresie zimowym, gdy zmierzch zapada szybko i korzystamy ze światła już od godz. 15, szczególnie ważne jest to, aby oświetlenie naszych domów było ciepłe i przyjemne. Lampy LED to świetny wybór, pod warunkiem, że nie kierujesz się wyłącznie, tym ile watów zużywa lampa, ale świadomie wybierasz ilość i jakość światła, którego najbardziej potrzebujesz. Przedstawiamy podstawowe parametry techniczne, których znajomość Ci w tym pomoże.
Nowe technologie znacząco zmieniają nasz styl życia. Do tego stopnia, że to, co niegdyś było charakterystyczne dla określonego wieku, przestaje mieć znaczenie. Rozwój techniki znacznie rozwinął nasze możliwości i osłabił ograniczenia wynikające z postępującego procesu starzenia się.
Jest drogie i niefunkcjonalne, nie nadaje się do wykorzystania w domu czy w biurze, a przy tym to tylko chwilowy trend – tak powszechnie myślimy o oświetleniu diodami LED. Ile w tym prawdy?
Lampy LED niskiej jakości mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Specjaliści, którzy opracowali raport „Nie wszystko złoto, co się świeci” ostrzegają: specyfikacja lamp LED słabej jakości opisana na opakowaniu często drastycznie różni się od rzeczywistej. A to może mieć negatywny wpływ na wzrok.
Od 1 września w sklepach nie można już spotkać tradycyjnych żarówek 60W. To kolejny etap europejskiego projektu zastępowania tradycyjnych źródeł światła bardziej energooszczędnymi. Obecnie bezkonkurencyjną alternatywą na rynku oświetleń są diody LED.
Od 1 września europejscy producenci mają zakaz wytwarzania popularnych 60-watówek. To kolejny etap wycofywania z rynku Unii Europejskiej energochłonnych żarówek.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca