Dzięki funduszom unijnym oraz wsparciu polskiego środowiska artystycznego powstał pierwszy w Polsce dom zbudowany specjalnie z myślą o emerytowanych muzykach. Inicjatywa Fundacji „Dom Muzyka Seniora” okazała się sukcesem. Podczas uroczystości otwarcia pojawiła się Anna Komorowska, żona prezydenta RP.
„Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą" – pod tym hasłem przebiegać będzie druga edycja akcji „60+kultura”. W sobotę i niedzielę, 29 i 30 września seniorzy w całym kraju będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty instytucji kulturalnych. Weekend seniora z kulturą po raz pierwszy miał miejsce w ubiegłym roku. Uczestniczyło w nim wówczas ponad 100 placówek z całej Polski.
Parlament Europejski 13 września br. przyjął Dyrektywę w sprawie niektórych dozwolonych możliwości wykorzystywania utworów osieroconych. Chodzi o dzieła, które nadal podlegają ochronie, ale ich twórcy pozostają nieznani lub nie ma możliwości, by do nich dotrzeć.
8 września w skansenie w Maurzycach, filii Muzeum w Łowiczu odbyła się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2012. Hasło przewodnietegorocznych EDD "Tajemnice codzienności", zachęca do odkrywania dziedzictwa niematerialnego. Tradycje, obrzędy, stroje, opowieści są stale wokół nas obecne, część z nich odchodzi w zapomnienie, część natomiast jest kultywowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.
W dwusetną rocznicę wydarzeń, opisanych w poemacie Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz", zainaugurowana zostanie ogólnopolska akcja „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. W tym samym momencie w ponad 50 miastach w Polsce rozpocznie się czytanie polskiej epopei narodowej. W Warszawie 8 września 2012 r. o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim akcję zainauguruje prezydent Bronisław Komorowski. Organizatorami akcji są między innymi Kancelaria Prezydenta oraz ministerstwo kultury.
Mówi się, że mądrość przychodzi wraz z wiekiem, co szczególnie jest pocieszające, skoro w tym samym okresie ciało ulega osłabieniu...
Niemal 90 procent Polaków uważa, że dziedzictwo kulturowe pełni ważną rolę społeczną. Ponad połowa jest przekonana, że zabytki mają pozytywny wpływ na rozwój społeczno-ekonomiczny poszczególnych regionów. Takie wyniki przyniosły pierwsze w Polsce badania społeczne na temat świadomości i postaw wobec konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego.
Ponad 3,5 tys. bibliotek publicznych w Polsce przez następne trzy lata będzie nadal bezpłatnie korzystać z Internetu. Darmowy dostęp do sieci będą mogły uzyskać także kolejne placówki. To efekt porozumienia podpisanego przez ministrów Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Administracji i Cyfryzacji a także przedstawicieli Orange Polska, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Wrocławski Brawe Festival po raz kolejny będzie gościł Bi Kidude z Zanzibaru. Ponad stuletnia artystka tym razem zaprezentuje wyłącznie kobiecej publiczności tradycję unyago, czyli rytuał inicjacji przedślubnej młodych kobiet, któremu towarzyszy szczególna forma tradycji bębniarskiej zwana ngomą.
Warszawiacy, którzy przekroczyli 50. rok życia, mają duży zapas energii i nie chcą się nudzić mogą zainteresować się nową akcją. „Archipelag pokoleń” to seria kursów służących rozwijaniu zainteresowań i aktywności społecznej.
Wrocław – miasto spotkań, współpracy ponad podziałami, tolerancji i wielu kultur. W ten wizerunek doskonale wpisuje się Festiwal Kultury Protestanckiej, który po kilku latach zdobył już stałe miejsce na mapie wrocławskich wydarzeń społeczno – kulturalnych.
Lubelska Fundacja Aktywności Obywatelskiej rozpoczyna realizację projektu „Kultura... srebrną nicią tkana” skierowanego do grupy 20 osób: seniorów oraz dzieci i młodzieży w dwóch grupach wiekowych ( do 13 lat i 14-16 lat).
Kiedy je się posiłek wspólnie, zwykle konsumuje się tak samo mało lub dużo, jak towarzysz/ka. Nowe badania wykazały, że kobiety, które jedzą posiłek z po raz pierwszy poznanymi kobietami, naśladują wzajemne zachowania dotyczace jedzenia, nawet do tego stopnia, że w tym samym czasie nabierają kolejne kęsy.
Duet Ballady i Romanse oraz Julia Marcell i Maciej Szajkowski otrzymali nominacje do Paszportów "Polityki" za rok 2011.
Teatr to miejsce, które wymaga pokory. Odpowiednia etykieta, wyselekcjonowana tematyka, specyficzna konwencja, wyjątkowy kontakt z publicznością. Wszystkie te kwestie sprawiają, że w teatrze najlepiej czują się dojrzali, świadomi widzowie. Poznańskie teatry również dostrzegają tę zależność, dlatego coraz częściej dostosowują swoją ofertę do osób starszych.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków