„Zaginiony rytm” to temat tegorocznej edycji Brave Festival. Hasło przewodnie brzmi: "Przeciw wypędzonym z kultury". Twarzą tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy został mężczyzna.
Młodość to stan umysłu, a nie opis metrykalny. Starzejemy się, gdy sobie na to pozwalamy. Wiek 50 plus minus to najlepszy czas na realizację swoich marzeń, rozwijania hobby, a przede wszystkim pora na zainteresowanie się swoimi potrzebami.
Najlepsze wydarzenia i projekty muzealne zostały nagrodzone w konkursie Sybilla 2012. Laureaci odebrali statuetki i dyplomy z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 maja br. w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Martin Scorsese zauważył, że współczesne kino nie może przypominać baru szybkiej obsługi. Legendarny reżyser wygłosił wykład w centrum sztuk wizualnych JFK w Waszyngtonie. Tam tłumaczył młodzieży, że oglądanie filmu nie powinno wyglądać jak wypad na hamburgera.
Aż 60 procent Polaków w ciągu roku nie ma kontaktu z żadną książką, a po książki znaczniej chętniej sięgają młodsi niż starsi – wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Z wiekiem za to rośnie częstotliwość sięgania po lekturę. Seniorzy o ile już czytają, robią to znacznie częściej niż osoby młodsze.
Archipelag Pokoleń to propozycja zajęć i twórczych aktywności skierowana do warszawiaków po 50. roku życia, którzy chcą się rozwijać, szukają dla siebie nowej formuły edukacji, inspirujących pomysłów na swoją własną aktywność i rozwój.
Świąteczno-noworoczny prezent dla publiczności przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Od 27 grudnia br. do 27 stycznia 2013 r. wszystkie wystawy stałe i czasowe będzie można zwiedzać bezpłatnie.
Dziś w Warszawie zmarł Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz,dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, prezydent Krakowa, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wpółzałożyciel Wydawnictwa Znak. Miał 92 lata.
W austriackiej stolicy – Wiedniu właśnie rozpoczął się miesiąc poświęcony osobom starszym. Jak wiedeńczycy rozkoszują się okresem życia po 60-ce i jakie możliwości stwarza dla nich miasto będzie się można dowiedzieć w trakcie ponad 300 różnych październikowych imprez.
Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na nowy cykl warsztatów artystycznych dla seniorów. Inspirujące Spotkania to cykl 12 warsztatów artystycznych skierowany do grupy seniorów aktywnie uczestniczących w programach edukacyjnych realizowanych przez Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Dzięki funduszom unijnym oraz wsparciu polskiego środowiska artystycznego powstał pierwszy w Polsce dom zbudowany specjalnie z myślą o emerytowanych muzykach. Inicjatywa Fundacji „Dom Muzyka Seniora” okazała się sukcesem. Podczas uroczystości otwarcia pojawiła się Anna Komorowska, żona prezydenta RP.
„Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą" – pod tym hasłem przebiegać będzie druga edycja akcji „60+kultura”. W sobotę i niedzielę, 29 i 30 września seniorzy w całym kraju będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty instytucji kulturalnych. Weekend seniora z kulturą po raz pierwszy miał miejsce w ubiegłym roku. Uczestniczyło w nim wówczas ponad 100 placówek z całej Polski.
Parlament Europejski 13 września br. przyjął Dyrektywę w sprawie niektórych dozwolonych możliwości wykorzystywania utworów osieroconych. Chodzi o dzieła, które nadal podlegają ochronie, ale ich twórcy pozostają nieznani lub nie ma możliwości, by do nich dotrzeć.
8 września w skansenie w Maurzycach, filii Muzeum w Łowiczu odbyła się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2012. Hasło przewodnietegorocznych EDD "Tajemnice codzienności", zachęca do odkrywania dziedzictwa niematerialnego. Tradycje, obrzędy, stroje, opowieści są stale wokół nas obecne, część z nich odchodzi w zapomnienie, część natomiast jest kultywowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.
W dwusetną rocznicę wydarzeń, opisanych w poemacie Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz", zainaugurowana zostanie ogólnopolska akcja „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. W tym samym momencie w ponad 50 miastach w Polsce rozpocznie się czytanie polskiej epopei narodowej. W Warszawie 8 września 2012 r. o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim akcję zainauguruje prezydent Bronisław Komorowski. Organizatorami akcji są między innymi Kancelaria Prezydenta oraz ministerstwo kultury.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków