13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
11 kwietnia 1990 roku przyjęta została ustawa, która zniosła cenzurę w Polsce. Dwudziesta rocznica tego wydarzenia staje się pretekstem do rozmowy na temat wolności słowa nie tylko w kontekście historii, ale też wykorzystania w sztuce, mediach, przestrzeni akademickiej, internecie i debacie publicznej. I nie tylko w Polsce.
W wieku 77 lat, w Warszawie zmarł dzisiaj Krzysztof Teodor Toeplitz - publicysta, pisarz. krytyk filmowy i autor scenariuszy, m.in. do "Czterdziestolatka".
Biblioteka cyfrowa Fides udostępniła w wersji cyfrowej wyjątkowy skarb – Księgę henrykowską. Jest to niezwykle cenny dokument polskości Śląska, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, sporządzony w latach 1268-1273. Znalazło się w nim pierwsze zapisane zdanie w języku polskim.
Rozdano Paszporty Polityki. W dziedzinie literatury nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść "Pensjonat".
Polskie kino powinno być wynikiem wolności twórcy, wolne od cenzury i polityki - uważa ponad 76% badanych, którzy wzięli udział w ankiecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Filmwebu. Celem badania było lepsze poznanie upodobań widzów oraz ich oczekiwań wobec rodzimych produkcji.
Już po raz drugi warszawscy kombatanci będą mieli możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach kulturalnych przygotowanych dla nich w ramach akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta".
Na fali ostatnich wydarzeń w polskim internecie i komentarzy prasowych na ten temat powstała akcja "Internet bez ch@mstwa". Jej celem jest wsparcie kultury i poprawności wypowiedzi oraz wzajemnego poszanowania wśród internautów.
23 listopada pod hasłem „Co nowego w muzeum?” odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. To już czwarta edycja niedzielnego zwiedzania muzeów, której celem jest przybliżenie zwiedzającym historii Krakowa i jego dziedzictwa kulturowego.
W sobotę we Wrocławiu zostanie zainaugurowany wernisaż dedykowany stuletnim mieszkańcom miasta. Tytuł wystawy "Wrocław dziękuje stulatkom" oddaje jej cel, organizatorami przedsięwzięcia są Rada Miejska oraz doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem zdjęć jest wrocławski artysta Stefan Arczyński.
Zmarł Jerzy Wójcik, dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Wójcik miał 74 lata, zmarł 10.03.2008 roku w Katowicach.
Program 1 Polskiego Radia już po raz trzynasty organizuje "Dzień dobrej polszczyzny". Już 22 grudnia słuchacze publicznej rozgłośni będą mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także posłuchać wielu audycji poświęconych naszemu językowi oraz procesom, jakie w nim zachodzą.
W czerwcu 2009 roku fani popularnego szwedzkiego zespołu ABBA będą mogli odwiedzić muzeum poświęcone grupie. Placówka zostanie otwarta w Sztokholmie.
TNS OBOP przeprowadził badania, których celem było m. in. zebranie informacji na temat opinii osób starszych o sobie, swoich problemach i pragnieniach. Okazuje się, że polscy seniorzy w wieku 60- 80 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję (60%). Ich aktywizacja jednak nie byłaby trudnym zadaniem, bo na pytanie „Gdyby ktoś zwrócił się do pana(i) z propozycjami zrobienia czegoś dla innych lub dla siebie, to biorąc pod uwagę swoją sytuację osobistą, zdrowotną rodzinną, czy podjął (ęła) by się pan(i) tego?” aż 72% respondentów odpowiedziało, że chętnie zgodziłoby się pomagać innym np. dzieciom, ludziom chorym, osobom niepełnosprawnym itp.
Jak podała „Gazeta Wyborcza”, na niezwykłe znalezisko natrafił w swoim mieszkaniu pan Jan Łukaszewicz z Sosnowca. W swoim mieszkaniu znalazł kartonowe pudełko zawierające wiele fotografii pisarzy i aktorów, zdjęcia samej Hanki Ordonówny w sukni ślubnej i bieliźnie, jak również niepublikowane wiersze poetów (m. in. Gałczyńskiego), autografy i rękopisy.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków