Wychodząc z założenia, że kultura odgrywa istotną rolę w codziennym życiu obywateli Europy, badacze Eurostatu sporządzili statystyki, które pomagają zilustrować zachowania kulturowe, jak również cross-kulturalne w UE. Polacy nie wypadają najlepiej.
Stowarzyszenie Willa Decjusza ogłosiło 8. Edycję Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 – 2003.
Około 27 tys. przedstawień zagrano w minionym sezonie na scenach polskich teatrów. Obejrzało je ponad dwa mln osób. Tak wynika z danych zamieszczonych w publikacji "Teatr w Polsce”, dotyczącej sezonu 2009/2010. Publikację opracował Instytut Teatralny przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Katowickie osiedle robotnicze Nikiszowiec oraz położony w obrębie Pojezierzy Iławskiego i Ostródzkiego Kanał Elbląski, na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 14 stycznia, zostały uznane za Pomniki Historii.
26 listopada 2010 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Słowacja - serce Europy w kolekcjach Biblioteki Uniwersyteckiej". Ekspozycję będzie można oglądać do 16 grudnia.
Profesor Zygmunt Bauman odebrał 19 listopada, w dniu swoich 85-tych urodzin, z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.
Laureatem tegorocznej Nagrody im. Beaty Pawlak został Marek Kęskrawiec. Nagrodzono go za książkę „Czwarty pożar Teheranu" (wydawnictwo W.A.B., 2010).
Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku w Polsce odbywają się po raz osiemnasty, w terminie 11-12 i 18-19 września. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków – ogólnopolski koordynator EDD – już po raz czwarty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: „Od pomysłu do przemysłu”.
Od kilku lat zmniejsza się liczba kin, przy jednoczesnym wzroście liczby widzów - podaje GUS. Pod koniec 2009 roku funkcjonowało w Polsce 455 kin (448 stałych i 7 ruchomych), o 37 mniej niż w 2008 r. Jednocześnie w 2009 r. kina w Polsce pokazały 1,4 mln seansów filmowych, czyli o 6,8 procent więcej niż w roku poprzednim. W porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił również wzrost liczby widzów w kinach o niemal 11 procent. Kina w 2009 r. odwiedziło 39,1 mln osób.
Historycy z Austrii, Holandii i Wlk. Brytanii połączyli swe siły, aby zbadać sposób, w jaki społeczeństwa średniowieczne wykorzystywały przeszłość do ustalenia poglądów na temat ludzi i ich tożsamości oraz w jaki sposób te poglądy nadal odgrywają ważną rolę w dzisiejszym społeczeństwie.
13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
11 kwietnia 1990 roku przyjęta została ustawa, która zniosła cenzurę w Polsce. Dwudziesta rocznica tego wydarzenia staje się pretekstem do rozmowy na temat wolności słowa nie tylko w kontekście historii, ale też wykorzystania w sztuce, mediach, przestrzeni akademickiej, internecie i debacie publicznej. I nie tylko w Polsce.
W wieku 77 lat, w Warszawie zmarł dzisiaj Krzysztof Teodor Toeplitz - publicysta, pisarz. krytyk filmowy i autor scenariuszy, m.in. do "Czterdziestolatka".
Biblioteka cyfrowa Fides udostępniła w wersji cyfrowej wyjątkowy skarb – Księgę henrykowską. Jest to niezwykle cenny dokument polskości Śląska, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, sporządzony w latach 1268-1273. Znalazło się w nim pierwsze zapisane zdanie w języku polskim.
Rozdano Paszporty Polityki. W dziedzinie literatury nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść "Pensjonat".
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków