Dziś obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w czasie kiedy mamy wolną Polskę, która 15 lat temu znalazła się w strukturach Unii Europejskiej. Mimo to ideały czasów Ojców Konstytucji nie zestarzały się i nadal są bliskie Polakom.
Dziś przypada 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja - uchwalona u schyłku I Rzeczypospolitej - była drugim na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszym na Starym Kontynencie aktem prawnym tego typu. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja należy, obok 11 listopada, do najlepiej rozpoznawanych przez Polaków dat związanych z polską państwowością.
2 maja przypada, ustanowiony w 2004 roku, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma zwrócić uwagę na historię polskich barw i podkreślać ich wysoką rangę w życiu publicznym.
Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii to Oliver Hart i Bengt Holmström - zostali uhonorowani za ich wkład w opracowanie teorii umowy.
"Człowiek i jego bezpieczeństwo, obywatel i jego szczęśliwość, ojczyzna i jej całość." Te słowa Kołłątaja przyświecały pracom komisji konstytucyjnej. 3 maja 1791 roku to dzień uchwalenia ustawy zasadniczej na Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, będąca wynikiem dążeń do naprawy stosunków w Rzeczpospolitej po I rozbiorze. Konstytucja majowa ustaliła podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Środki pochodzące ze składek ubezpieczeniowych, również zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych, są środkami publicznymi, a nie prywatnymi oszczędnościami ubezpieczonych – uznał Trybunał Konstytucyjny. Według TK, ustawodawca dysponuje w takiej sytuacji szeroką swobodą rozporządzania takimi środkami w celu zapewnienia ubezpieczonym realizacji prawa do emerytury. Tym samym przejęcie przez ZUS części aktywów OFE zostało uznane za zgodne z ustawą zasadniczą.
Upoważnienie ministra do określenia w rozporządzeniu sposobu operowania przez Inspekcję Transportu Drogowego obrazami i danymi z fotoradarów jest niezgodne z Konstytucja - uznał Trybunał Konstytucyjny. Ze skargą wystapiła Rzecznik Praw Obywatelskich, która wskazywała, że zagadnienia takie mogą być regulowane jedynie drogą ustawową.
Konstytucja 3 Maja z 1791 r. była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie. Uchwalono ją w sposób demokratyczny – Polacy umieli pokazać wszystkim, że nowoczesną reformę państwa można było również w tamtych brutalnych czasach przeprowadzić bez rozlewu krwi.
W wieku 71 lat zmarł profesor Piotr Winczorek, wybitny polski prawnik, współtwórca Konstytucji RP.
Zachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy. Jednak czy instytucja zachowku jest zgodna z ustawą zasadniczą?
Dziś obchodzimy 222. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja. To jedno z najważniejszych świąt państwowych - w całej Polsce odbywają się liczne uroczystoości mające uczcić to wydarzenie.
Władze Warszawy zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Vivat Konstytucja! W 220. rocznicę Konstytucji 3 Maja”, które odbędzie się 3 maja 2011 r. o godz. 14.00 w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie. Na przykładzie ponad 120 obiektów - map i grafik, fotografii i pism urzędowych, tytułów prasowych oraz druków okolicznościowych, a także relacji i wspomnień - pochodzących z archiwów, muzeów i bibliotek - wystawa przedstawia historię uchwalenia oraz tradycję obchodów Konstytucji 3 maja.
Po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekret z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z przepisami Konstytucji PRL i Konstytucji RP.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczęła licytację egzemplarza Konstytucji którą Bronisław Komorowski przekazał po ostatniej debacie z kontrkandydatem na urząd prezydenta - Jarosławem Kaczyńskim. Licytowany jest również album podarowany przez Jarosława Kaczyńskiego, ze znacznie bogatszym zestawem autografów - od podpisu tragicznie zmarłego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, poprzez podpisy Waldemara Pawlaka, Grzegorza Napieralskiego, Bronisława Komorowskiego po Donalda Tuska i oczywiście Jarosława Kaczyńskiego.
1 kwietnia Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Haliny S. dotyczącą sposobu obliczania emerytury.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca