Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak nie wszyscy pracodawcy się do tych przepisów stosują. Niemal co szósta osoba ma problem z wzięciem ciągłego, dwutygodniowego urlopu.
Przed nami sezon na wakacyjne wyjazdy wypoczynkowe. To niezbywalne prawo pracownika – pracodawca nie może pozbawić nas tego prawa, a sam pracownik nie może się go zrzec. Jak wygląda proces nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego, jaki jest jego wymiar i kiedy przysługuje?
Rozpoczynamy nową pracę, jesteśmy w siódmym niebie. Szczególnie, gdy otrzymujemy umowę o pracę. Pracuje nam się fantastycznie, dopóki szef nie poinformuje nas, że zmienia warunki zatrudnienia i z umowy o pracę zostaje nam jedynie umowa-zlecenie. Czy pracodawca ma prawo zmieniać warunki zatrudnienia bez zgody pracownika?
Umowy czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem na okres do trzech lat - zakłada nowelizacja Kodeksu Pracy nad którą pracuje Sejm. Po tym czasie umowa będzie mogła być zawarta jedynie na czas nieokreślony.
Rząd przyjął dziś nowelizację kodeksu pracy. Zakłada ona, że kontrakty czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem na okres do trzech lat. Po tym czasie umowa będzie mogła być zawarta jedynie na czas określony.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało zmiany w Kodeksie pracy. Najważniejszymi z nich są: wprowadzenie limitu trzech umów na czas określony dla jednego pracownika, ustalenie maksymalnej długości ich trwania na 33 miesiące, a także ujednolicenie okresu wypowiedzenia.
Jaki będzie rynek pracy w 2015 roku? Jakie zmiany może spowodować nowelizacja kodeksu pracy? Czy najbliższa perspektywa to rynek pracownika czy pracodawcy? Co o rynku pracy w nowym roku mogą powiedzieć specjaliści rynku pracy? Obserwacjami i wnioskami dzielą się eksperci z serwisu pracy Praca.pl.
Zdarza się, że w czasie pracy musimy załatwić prywatną sprawę lub wyjść z firmy wcześniej. Na takie zdarzenia pracodawcy patrzą raczej niechętnie. Jak można regulować tego typu sytuacje, aby nie wprowadzać zbędnej biurokracji i utrzymać płynną organizację pracy w firmie?
Wraz ze wzrostem nasycenia galeriami handlowymi przybywa w naszym kraju pracowników zatrudnionych w handlu. Wielu z nich odpowiada za powierzone mienie - ten rodzaj odpowiedzialności nakładają na sprzedawców przepisy prawa. Jak ochronić się przed ewentualnymi kłopotami?
Jeśli przedsiębiorca nie da pracownikowi wolnego dnia za pracę w sobotę, będzie musiał mu wypłacić ekwiwalent – zakłada pomysł zmian w Kodeksie pracy, które zaproponowała grupa posłów z Platformy Obywatelskiej. Zapisy te budzą obawy wśród związkowców, którzy sądzą, że pod zapłatą za nadgodziny ukrywa się w rzeczywistości wydłużenie tygodnia pracy.
Codziennie nasze dane osobowe przetwarzane są przez różne instytucje oraz urzędy. Posiadają je również nasi pracodawcy. Czy wiemy jakie informacje o nas mają i o jakie jeszcze mogą prosić? Których danych nie trzeba podawać pracodawcy? Warto sprawdzić, co nasi szefowie mogą zrobić z naszymi danymi osobowymi, tym bardziej, że prawo jest po stronie pracownika.
Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, od października 2012 roku ponownie możemy cieszyć się dodatkowym dniem wolnym za święto przypadające w sobotę. W ubiegłym roku żaden dzień ustawowo wolny od pracy nie wypadał w sobotę, jednak w 2014 roku będziemy mieli parę okazji, by skorzystać z obowiązującego przywileju i odebrać dodatkowe wolne.
Czy w Wigilię, która jest zwykłym „dniem roboczym" pracujemy tak samo jak w inne dni? Niezupełnie - czterech na dziesięciu Polaków miało 24 grudnia wolne, zaś kolejne 25 proc. wyszło do domu wcześniej niż zazwyczaj.
Zdarza się, że pracownik zostaje zobowiązany przez pracodawcę do odbycia dyżuru poza ustalonymi godzinami pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inne przywileje? Wątpliwości wyjaśnia ekspert, Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor Departamentu Prawa Pracy w TGC Corporate Lawyers.
Choć w powszechnej świadomości mocno zakorzeniło się przeświadczenie, że pracownika na zwolnieniu lekarskim nie można zwolnić, to nie jest to przekonanie do końca prawdziwe. To, że pracownik przebywa na tzw. chorobowym nie zawsze chroni go przed utratą pracy. Są sytuacje, w których pracodawca może rozstać się z chorującym podwładnym.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca