Codziennie nasze dane osobowe przetwarzane są przez różne instytucje oraz urzędy. Posiadają je również nasi pracodawcy. Czy wiemy jakie informacje o nas mają i o jakie jeszcze mogą prosić? Których danych nie trzeba podawać pracodawcy? Warto sprawdzić, co nasi szefowie mogą zrobić z naszymi danymi osobowymi, tym bardziej, że prawo jest po stronie pracownika.
Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, od października 2012 roku ponownie możemy cieszyć się dodatkowym dniem wolnym za święto przypadające w sobotę. W ubiegłym roku żaden dzień ustawowo wolny od pracy nie wypadał w sobotę, jednak w 2014 roku będziemy mieli parę okazji, by skorzystać z obowiązującego przywileju i odebrać dodatkowe wolne.
Czy w Wigilię, która jest zwykłym „dniem roboczym" pracujemy tak samo jak w inne dni? Niezupełnie - czterech na dziesięciu Polaków miało 24 grudnia wolne, zaś kolejne 25 proc. wyszło do domu wcześniej niż zazwyczaj.
Zdarza się, że pracownik zostaje zobowiązany przez pracodawcę do odbycia dyżuru poza ustalonymi godzinami pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inne przywileje? Wątpliwości wyjaśnia ekspert, Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor Departamentu Prawa Pracy w TGC Corporate Lawyers.
Choć w powszechnej świadomości mocno zakorzeniło się przeświadczenie, że pracownika na zwolnieniu lekarskim nie można zwolnić, to nie jest to przekonanie do końca prawdziwe. To, że pracownik przebywa na tzw. chorobowym nie zawsze chroni go przed utratą pracy. Są sytuacje, w których pracodawca może rozstać się z chorującym podwładnym.
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 1 sierpnia 2013 r. ustawę, wprowadzającą możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy i pozwalającą na zastosowanie ruchomego czasu pracy. Ustawa określa także tryb wprowadzania takich rozwiązań w zakładzie pracy.
Do końca roku obowiązują zmiany dotyczące pracowników na umowach terminowych zawarte w Ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Według ustawy okres zatrudnienia na czas określony nie może przekroczyć 24 miesięcy.
Chyba żaden pracownik nie cierpi, kiedy w czasie pracy przełożony patrzy mu na ręce. Tymczasem - od kiedy nastał kryzys, pracodawcy poza cięciem kosztów, szukają sposobów motywowania swoich pracowników i sprawowania ściślejszej kontroli pracy.
Na konferencji prasowej główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając poinformował, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku wzrosła liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia za pracę.
W trakcie redukcji zatrudnienia firmy ograniczają się do wręczenia wypowiedzeń, rzadko obejmując zwalnianych pracowników programem ochronnym. Jeśli już decydują się na outplacement, to głównie z troski o własny wizerunek - twierdzą użytkownicy serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl.
Nie tylko ZUS ma prawo sprawdzić, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Prawem takim dysponuje również pracodawca.
22 sierpnia wszedł w życie pakiet antykryzysowy przygotowany przez rząd. Jego najważniejsze założenia przedstawiła Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Dyrektora i Redaktora Naczelnego Programu I Polskiego Radia Wincentego Pipki z prośbą o wyjaśnienie kwestii porannych dyżurów radiowych. Kierownictwo radiowej „Jedynki" zdecydowało, że poranne serwisy informacyjne będą czytać tylko mężczyźni, co zdaniem RPO dyskryminuje kobiety.
Kodeks pracy ustanawia bezwzględny zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia. Pomimo, że z treści przepisów nie wynika to bezpośrednio, pracownik nie może również zrzec się prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej.
Zgodnie z obowiązującymi od 8 stycznia przepisami osoba, która pobiera jednocześnie emeryturę i pensję, przy rozwiązywaniu umowy może nie otrzymać gwarantowanej przez kodeks pracy odprawy. Zdaniem ekspertów, aby każdy emeryt miał gwarancję jej otrzymania, konieczna jest nowelizacja prawa – pisze Gazeta Prawna.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca