Jeśli ktoś zastanawia się, dlaczego po kilku mniej lub bardziej udanych adaptacjach "Moralności pani Dulskiej" powstała kolejna, to odpowiedź (w przypadku najnowszego filmu Filipa Bajona) jest prosta i oczywista - dla wspaniałych polskich aktorek! Krysta Janda i Katarzyna Figura nareszcie błyszczą na dużym ekranie.
Robert Więckiewicz w roli nawróconego (do życia) pracoholika z korporacji lub komedia bez zaskoczeń.
Nawet jeżeli tematyka "Nocy Walpurgi" nie przypadnie wszystkim do gustu, to obok kreacji Małgorzaty Zajączkowskiej nikt nie przejdzie obojętnie. Choćby dla niej warto dać szansę temu artystycznemu, było nie było, kinu.
Krytycy nie cierpią kina Jacka Bromskiego wprost proporcjonalnie do tego, jak kochają je widzowie. "Anatomia zła" raczej nie zmieni tego schematu.
Gdy w wiadomościach codziennie słychać doniesienia na temat imigrantów, warto przypomnieć sobie, że Polska też brała udział w działaniach, które do kryzysu się przyczyniły. Zarazem warto też obejrzeć świetne polskie kino wojenne.
Dziś w Warszawie po długiej chorobie zmarł Jerzy Kamas, wybitny polski aktor filmowy i teatralny znany między innymi z roli Stanisława Wokulskiego w serialu Lalka".
W sieci pojawił się nowy zwiastun filmu "Król życia" z Robertem Więckiewiczem w głównej roli. Obraz jest debiutem reżyserskim uznanego operatora Jerzego Zielińskiego. Scenariusz napisał Fadi Chakkour.
Transport ciężkiego sprzętu wojskowego do Jordanii, realizacja zdjęć na Bliskim Wschodzie, reżyserowanie arabskich statystów na migi i ekspresowa budowa irackiego miasta na warszawskim Żeraniu. To tylko część ekstremalnych wyzwań twórców „Karbali”, filmu opowiadającego o największej bitwie stoczonej współcześnie przez polskich żołnierzy, czyli historię obrony City Hall przez polsko-bułgarskie oddziały. Premiera długo oczekiwanej polskiej produkcji już 11 września.
W niedzielę, 31 maja, startuje 55. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie imprezy 250 filmów, wystawy, koncerty i liczne spotkania z twórcami. Festiwal otworzy światowa premiera filmu "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz" Krzysztofa Kopczyńskiego, który opowiada o ukraińskim mieście Humań. Dla chasydzkich Żydów to święte miejsce. Coroczne pielgrzymki wywołują jednak skrajne reakcje miejscowej ludności.
Bilety na polskie filmy w wybranych kinach będą kosztowały 10 złotych. Dzięki temu szerokie grono odbiorców będzie mogło zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana zostanie jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów - takie są główne założenia projektu „Kultura Dostępna w kinach”.
W wieku 78 lat zmarła w Warszawie Barbara Sass-Zdort, reżyserka i scenarzystka filmowa, laureatka licznych nagród.
Pomiędzy tym, co racjonalne i widoczne oraz tym, co nieracjonalne i ukryte porusza się w swoim najnowszym filmie Małgorzata Szumowska. Robi to z dużym poczuciem humoru i z pomocą świetnych aktorów.
4 marca ogłoszono nominacje do nagród Węże 2015, których gala odbędzie się 1 kwietnia w warszawskim teatrze IMKA. Najwięcej bo aż 12 szans na "nagrodę" ma film "Obce Ciało" Krzysztofa Zanussiego. W tym roku wybrany zostanie także "najgorszy przekład tytułu zagranicznego".
W Teatrze Polskim w Warszawie rozdano Polskie Nagrody Filmowych Orły. Najwięcej, bo aż 7 statuetek, otrzymał obraz "Bogowie".
Polski film "Ida" otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.