Telefon, niezależnie od wykorzystywanej w tym celu technologii, posiada zdecydowana większość Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zarówno telefon stacjonarny, jak i komórkowy posiada 32,6% respondentów. Nieco ponad połowa badanych użytkuje tylko telefon komórkowy. Co dziesiąta osoba posiada sam telefon stacjonarny. Tylko 5,6% ankietowanych nie posiada żadnego aparatu.
Zespół akademickich badaczy z inicjatywy iPlusa przygotował raport „Mobilny internet 50+" dotyczący użytkowania mobilnego internetu przez osoby powyżej 50. roku życia. Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Mobilność" poświęconego społecznym, technologicznym, psychologicznym i ekonomicznym przemianom zachodzącym pod wpływem korzystania z technologii mobilnych.
Jak pokazują kradzieże danych z komputerów sławnych osób, wycieki informacji mogą okazać się bardzo kłopotliwe. Wystarczy jednak zastosować się do kilku wskazówek bezpieczeństwa, aby zaoszczędzić sobie wstydu i potencjalnych problemów.
W ramach swojego profilu na Facebooku i Twitterze firma Panda Security przeprowadziła badania pozwalające na zdefiniowanie typowych stereotypów dotyczących branży bezpieczeństwa internetowego (Security).
Wielu ludzi nie może doczekać się emerytury postrzegając pracę jako kierat, który zajmuje znaczną część dnia. Niektórzy mają po prostu dość i pragną większej ilości czasu na odpoczynek, inni przed przejściem na świadczenie planują, co będą mogli nadrobić, do jakich zajęć wrócić, w co nowego się zaangażować. Są bowiem tacy, którzy muszą skanalizować gdzieś rozpierającą ich energię. Bez względu na osobowość jednak dobrze mieć pasję. Na emeryturze przydaje się szczególnie, bo łagodzi chaos związany z nową sytuacją i daje radość.
Z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej akcji Bezpieczniej w sieci wynika, że najczęstszym problemem polskich Internautów jest utrata danych.
Do generacji 50+ należy aż 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to zaledwie 18% internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe, w porównaniu do osób w wieku 16-49. Osoby po pięćdziesiątym często też postrzegają internet jako domenę ludzi młodych i nie widzą w nim niczego interesującego dla siebie.
Z sondażu PBI wynika, że dla badanych internautów 1 listopada to czas pamięci o nieżyjących bliskich oraz odwiedzin ich grobów. W internecie ankietowani czytają wspomnienia o zmarłych oraz palą wirtualne znicze. Prawie połowa uważa, że profile osób nieżyjących nie powinny być usuwane. Niemal wszyscy akceptują przed cmentarzami stoiska oferujące znicze oraz kwiaty, natomiast z niechęcią odnoszą się do sprzedaży innego asortymentu.
Przedstawiciele generacji X (pokolenia ludzi urodzonych między 1965 a 1985 rokiem), nie zaś osoby młodsze (tj. generacja Y- pokolenie wyżu demograficznego z lat 80-tych) mają największy udział w rozwoju internetowych sieci społecznościowych. Dojrzali pracownicy chętnie korzystają z nowych technologii, by nawiązywać i utrzymywać kontakty biznesowe.
Blisko 1/3 polskich Internautów chętnie zawiera znajomości w sieci. Łatwiej im też otworzyć się przed osobami poznanymi w świecie wirtualnym, niż rzeczywistym. Co więcej, prawie 30 proc. z nich nawiązało przyjaźń z osobami napotkanymi w Internecie – wynika z najnowszego badania instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na Epanel.pl.
Kaspersky Lab Polska informuje o ataku phishingowym skierowanym przeciwko użytkownikom popularnego portalu aukcyjnego Allegro.pl. Sfałszowane wiadomości e-mail zawierają odsyłacz prowadzący do strony logowania podstawionej przez cyberprzestępców.
Komisja Europejska przedstawiła założenia polityki dostępu do Internetu. Do 2020 r. wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej mają mieć zapewniony dostęp do Internetu o przepustowości 30 Mb/s, a co najmniej 50 proc. europejskich gospodarstw domowych powinno otrzymać dostęp do Internetu o przepustowości 100 MB/s.
Firma McAfee poinformowała o wynikach raportu "Digital Music & Movies Report: The True Cost of Free Entertainment" ("Raport w sprawie cyfrowych plików muzycznych i filmowych - prawdziwe koszty darmowej rozrywki"), pokazujących rosnącą liczbę zagrożeń związanych z coraz większą popularnością muzyki i materiałów wideo dostępnych online. Analitycy McAfee ustalili, że dodanie przy wyszukiwaniu słowa "free" zwiększa ryzyko trafienia na niebezpieczne serwisy internetowe. Firma McAfee podaje również, że cyberprzestępcy ukrywają niebezpieczne treści w serwisach muzycznych i filmowych, a nawet w witrynach fanklubów.
Wyszukiwarka osób następnej generacji, książka telefoniczna 2.0., Google do szukania osób czy wirtualna wizytówka każdego z nas - to tylko niektóre określenia serwisu 123people, światowego lidera wyszukiwarek osób. Strona powstała 2 lata temu w Austrii, a jej polska wersja właśnie debiutuje na naszym rynku.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przepisy dotyczące karalności uporczywego nękania, również w internecie. Projekt ma jak najszybciej trafić do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Prawdopodobnie na początku jesieni zajmie się nim Sejm.