Nie żyje Tadeusz Sawicz, ostatni polski uczestnik bitwy o Anglię. Miał 97 lat. Generał Sawicz zmarł w domu opieki w prowincji Ontario (Kanada). Pochowany zostanie jednak w Polsce.
Druga przypadająca we wrześniu tragiczna polska rocznica związana z II wojną światową. Tego dnia, na mocy "paktu o nieagresji" podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa i ZSRR Wiaczesława Mołotowa, na terytorium broniącej się przed hitlerowcami Rzeczpospolitej wkroczyły wojska sowieckie.
Pewnie to zabrzmi górnolotnie i patetycznie, ale trudno: książkę „Skrwawione ziemie" amerykańskiego historyka, Timothy'ego Snydera powinien przeczytać każdy Polak, żeby dowiedzieć się, jak niewyobrażalną i potworną machinę zbrodni stworzyli Hitler i Stalin. Bo nie ma co liczyć, że na książkę Snydera rzucą się zachodni czytelnicy.
Rocznica Powstania Warszawskiego to jeden z najważniejszych dni dla Warszawy. Oficjalne obchody są bardzo uroczyste i odbywają się w wielu punkach miasta, z udziałem najwyższych władz państwowych i miejskich.
Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości. Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości - porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki. Czego szukano w masowych grobach nieopodal byłego obozu w Treblince? Złotych zębów, biżuterii, pieniędzy?
27 stycznia, po raz szósty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 1 listopada 2005 roku. Dzień ten jest też kolejną rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Polacy powinni być wdzięczni Yannickowi Haenelowi za jego książkę „Jan Karski". Powieść francuskiego pisarza jest hołdem dla polskiego bohatera - emisariusza Państwa Podziemnego, obroną Polski przed niesprawiedliwymi zarzutami, a zarazem ciężkim oskarżeniem aliantów, którzy w czasie wojny nie zrobili nic, by ratować Żydów przed Zagładą.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich przygotowuje wystawę "Polskie Państwo Podziemne", której wernisaż odbędzie się w nowo wyremontowanej Kamienicy pod Złotym Słońcem na wrocławskim rynku, 25 października o godz. 16. Kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Preisner-Stokłosa. Wystawa inicjuje działalność Gabinetów Władysława i Zofii Bartoszewskich oraz Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w kamienicy.
Rocznica Powstania Warszawskiego to jeden z najważniejszych dni dla stolicy. Oficjalne obchody są bardzo uroczyste i odbywają się w wielu punkach miasta, z udziałem najwyższych władz państwowych i miejskich.
Z okazji 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ze specjalnym apelem do warszawiaków zwróciła się Prezydent Warszawy oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich:
Jutro we Wrocławiu, w Domu Edyty Stein zostanie otwarta niezwykła wystawa „Wrocławianie, o których chcemy pamiętać”, poświęconą mieszkańcom Wrocławia, którzy w czasie wojny ratowali Żydów.
19 maja (środa) o godz. 13.00, w Instytucie Historii PAN (Sala Lelewelowska). odbędzie się uroczystość poświęcona Harcerskiemu Batalionowi Armii Krajowej "Zośka".
Niezwykłe wspomnienia człowieka nazywanego „łowcą nazistów".
13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
We wtorek, 13 kwietnia, w Warszawie odbędą się obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W ich programie znajduje się między innymi uroczystość posadzenia Drzewa Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz koncert „Pamiętam. Katyń 1940".