W sobotę, 8 sierpnia, na Warszawę spadnie... deszcz wierszy. Będzie on częścią projektu artystycznego chilijskiej fundacji CasaGrande, w ramach którego zbombardowane kiedyś miasta zostają zbombardowane ponownie, ale tym razem poezją.
14 sierpnia w kinach Cinema City odbędzie się premiera filmu „Operacja Dunaj". Jest to polsko - czeska produkcja, jak zapewniają producenci: „historia do śmiechu i do płaczu".
W tym roku mija 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Polsce, rozlegną się syreny, a przy pomniku „Gloria Victis” zgromadzą się kombatanci, przedstawiciele władz i ludność Warszawy.
Wczoraj obchodziliśmy Europejski Dzień Solidarności Pokoleń. To inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promowanie społeczeństwa, w którym wszyscy jego członkowie - bez względu na wiek - czują się komfortowo, bezpiecznie, pewnie.
16 kwietnia na nowojorskim Manhattanie odbyła się uroczystość oficjalnego nazwania imieniem legendarnego kuriera Państwa Podziemnego - Jana Karskiego - skrzyżowania Madison Avenue oraz 37th Street, przy którym mieści się Konsulat Generalny RP. Uchwałę o zmianie nazwy Rada Miasta Nowy Jork podjęła we wrześniu ubiegłego roku.
W ubiegłą niedzielę zmarł James Graham Ballard, brytyjski powieściopisarz, nowelista i eseista. J. G. Ballard zyskał popularność jako jeden z głównych przedstawicieli "nowej fali" literatury fantastycznonaukowej z lat 50-tych i 60-tych. Wśród najbardziej znanych książek literata znajdują się: „Imperium słońca" oraz sfilmowana w 1987 roku powieść „Crash".
W ciągu najbliższych dwóch tygodni przedstawiciele Biura ds. Jeńców Wojennych przy amerykańskim Departamencie Obrony będą poszukiwać w Polsce informacji o kilkunastu amerykańskich żołnierzach. Weterani ci zostali uznani za zaginionych podczas II wojny światowej - informuje serwis ambasady amerykańskiej.
17 kwietnia do kin trafił film Ryszarda Bugajskiego "Generał NIL" z Olgierdem Łukaszewiczem w roli tytułowej.
Wczoraj w Paryżu zmarł Maurice Druon, francuski pisarz i polityk. Miał 90 lat.
2 kwietnia w warszawskim Multikinie odbyła się uroczysta premiera filmu Anny Jadowskiej "Generał-zamach na Gibraltarze". Oparty na wieloletnich badaniach historyka Dariusza Baliszewskiego (autora m.in. "Rewizji nadzwyczajnej") scenariusz jest próbą odpowiedzi na pytanie w jakich okolicznościach i z jakich przyczyn zginął gen. Władysław Sikorski podczas pobytu na Gibraltarze w 1943 r.
Historia generała Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim „Nil”), który, jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej w czasie II Wojny Światowej Warszawie. Dowodził m.in. zamachem na Franza Kutscherę. Niemcy bali się go jak ognia.
"Lektora" miał nakręcić Anthony Minghella. Ostatecznie powierzył to zadanie Stephenowi Daldry'emu, który wywiązał się z niego znakomicie. Oglądając film żałowałem, że Minghella nie mógł go już zobaczyć. Byłby na pewno dumy ze swojego następcy.
93-letni Japończyk oficjalnie został uznany za osobę, która przeżyła dwa ataki bomb atomowych - pierwszy w Hiroszimie, drugi kilka dni później w Nagasaki.
Po roku 1948, po wojnie sześciodniowej, nikt chyba nie ma najmniejszych wątpliwości co do waleczności Żydów. Tymczasem przypomnienie, iż wyznawcy religii mojżeszowej przed i w czasie II wojny światowej traktowani byli jako osoby pozbawione bojowego ducha to największa niespodzianka, jaką przynosi "Opór".
Warszawski Oddział Stowarzyszenia „Mali bracia Ubogich” przy współpracy z organizacją „Freunde alter Menschen e. V” oraz wsparciu finansowym Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” rozpoczął projekt „Tworzenie struktur samopomocy dla ludzi w podeszłym wieku w Polsce/w Warszawie, w szczególności dla ludzi w podeszłym wieku ze zmianami geronto - psychiatrycznymi i członków ich rodzin”.