1 września mija siedemdziesiąta rocznica agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. W związku z tym wydarzeniem CBOS zapytał Polaków, czym dla nich jest II wojna światowa.
19 września, w ramach uroczystości 70. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę, w Domu Polonii w Warszawie odbędą się główne obchody tego wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".
Już po raz drugi warszawscy kombatanci będą mieli możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach kulturalnych przygotowanych dla nich w ramach akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta".
Od 31 sierpnia będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Za murem. Jak powstawało warszawskie getto". Jest ona próbą przypomnienia tragicznych losów warszawskich Żydów i symbolicznym hołdem pamięci ich cierpień.
Z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Skarbnica Narodowa stworzyła kolekcję medali, które w szczególny i symboliczny sposób oddają hołd polskim żołnierzom oraz cywilom, którzy przyczynili się do zwycięstwa z hitlerowskim najeźdźcą.
31 sierpnia po raz pierwszy wyświetlony zostanie w Polsce film „Dzieci Ireny lendlerowej". Pokaz będzie częścią obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. 18 września film trafi na ekrany polskich kin.
Zbliża się 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. W ramach jej obchodów Biblioteka Narodowa udostępniła w Internecie cyfrowe kopie polskich gazet, odezw, ulotek i innych dokumentów znajdujących się w jej zbiorach, a pochodzących z sierpnia, września i pierwszych dni października 1939 roku.
Po wakacyjnej przerwie działające przy Bródnowskim UTW Kino Złotego Wieku zaprasza seniorów na seanse. W związku z ogłoszeniem września „Miesiącem Kombatanta" wstęp na niektóre projekcje jest darmowy (za okazaniem legitymacji kombatanckiej).
Ekspres Solidarności wyruszy w swa drugą podróż przez Polskę już 26 sierpnia. Do 2 września 250 młodych ludzi z całego świata będzie przemierzać Polskę na pokładzie specjalnego pociągu, odwiedzając miejsca symbolizujące walkę o wolność i pokój oraz uczestnicząc w obchodach 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Muzeum Łazienki Królewskie Zespół Pałacowo - Ogrodowy zaprasza mieszkańców Warszawy oraz turystów na przegląd filmowy „Kino na Wodzie", który odbędzie się na scenie Teatru na Wodzie.
W sobotę, 8 sierpnia, na Warszawę spadnie... deszcz wierszy. Będzie on częścią projektu artystycznego chilijskiej fundacji CasaGrande, w ramach którego zbombardowane kiedyś miasta zostają zbombardowane ponownie, ale tym razem poezją.
14 sierpnia w kinach Cinema City odbędzie się premiera filmu „Operacja Dunaj". Jest to polsko - czeska produkcja, jak zapewniają producenci: „historia do śmiechu i do płaczu".
W tym roku mija 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Polsce, rozlegną się syreny, a przy pomniku „Gloria Victis” zgromadzą się kombatanci, przedstawiciele władz i ludność Warszawy.
Wczoraj obchodziliśmy Europejski Dzień Solidarności Pokoleń. To inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promowanie społeczeństwa, w którym wszyscy jego członkowie - bez względu na wiek - czują się komfortowo, bezpiecznie, pewnie.
16 kwietnia na nowojorskim Manhattanie odbyła się uroczystość oficjalnego nazwania imieniem legendarnego kuriera Państwa Podziemnego - Jana Karskiego - skrzyżowania Madison Avenue oraz 37th Street, przy którym mieści się Konsulat Generalny RP. Uchwałę o zmianie nazwy Rada Miasta Nowy Jork podjęła we wrześniu ubiegłego roku.