Słynna polska aktorka Danuta Szaflarska obchodzi dziś 102 urodziny.
"Świat się kończy, interesy kwitną dalej”. Albowiem diamenty są wieczne.
Polscy matematycy w fundamentalny sposób przyczynili się do złamania szyfru Enigmy, niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej, co miało istotny wpływ na przebieg drugiej wojny światowej. Ich praca została uhonorowana przez międzynarodowy Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (Ehe Institute of Electrical and Electronics Engineers).
W czwartym dniu Powstania Warszawskiego 72 lat temu od kuli niemieckiego snajpera poległ w walce przy Placu Teatralnym jeden z najwybitniejszych polskich poetów Krzysztof Kamil Baczyński. Wraz z jego twórczością powstał etos poety – żołnierza, obdarzonego ponad przeciętna wrażliwością człowieka- legendy, stojącego ponad wszelkimi podziałami.
W celu upamiętnienia 72. rocznicy Powstania Warszawskiego w poniedziałek, 1 sierpnia, o godz. 17.00, na terenie Warszawy oraz wielu innych miast zostały uruchomione syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. To tylko jeden ze sposobów, na które w całej Polsce czci się pamięć powstańców i ich bohaterski zryw.
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznawana białoruskiej autorce Swiatłanie Aleksijewicz. Pisarka została wyróżniona za „polifoniczne teksty, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach."
Aby uczcić 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej Joy Lofthouse, pilotka uczestnicząca w ówczesnych walkach, odbyła lot myśliwcem.
Dziś w Warszawie zmarł Władysław Bartoszewski - polityk, działacz społeczny, historyk, były więzień Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego. Miał 93 lata, do ostatnich dni był aktywny w życiu społecznym i politycznym.
9 kwietnia przypada siedemdziesiąta rocznica śmierci Dietricha Bonhoeffera, honorowego obywatela Wrocławia, jednego z czołowych teologów XX wieku oraz człowieka, który stał się ofiarą faszyzmu. Organizatorzy V Festiwalu Kultury Protestanckiej we Wrocławiu zdecydowali się poświęcić całe wydarzenie osobie i spuściźnie wybitnego ewangelickiego teologa.
91-letni Ernie Andrus, weteran marynarki wojennej USA, ma ambitny plan - zamierza przebiec ojczysty kraj. Jego przedsięwzięcie trwa od kilkunastu miesięcy. Ma wielu kibiców.
Dziś około 300 Ocalałych, świadków historii Auschwitz, spotkało się przed Bramą Śmierci byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wraz z nimi w uroczystościach wzięli udział przywódcy i liderzy ponad 40 państw.
Oto kolejna niezwykła historia miłosna. Tym razem z Włoch. Ludzie, którzy przed siedemdziesięcioma laty byli narzeczonymi, ale potem los rzucił ich w różne strony, stanęli na ślubnym kobiercu.
Uroczyste obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w Warszawie 27 września br. Wzięli w nich udział m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.
90-letni weteran podjął się imponującego zadania - chce - na wzór filmowego Forresta Gumpa - przebiec przez całe Stany Zjednoczone.
Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz.