Jutro we Wrocławiu, w Domu Edyty Stein zostanie otwarta niezwykła wystawa „Wrocławianie, o których chcemy pamiętać”, poświęconą mieszkańcom Wrocławia, którzy w czasie wojny ratowali Żydów.
19 maja (środa) o godz. 13.00, w Instytucie Historii PAN (Sala Lelewelowska). odbędzie się uroczystość poświęcona Harcerskiemu Batalionowi Armii Krajowej "Zośka".
Niezwykłe wspomnienia człowieka nazywanego „łowcą nazistów".
13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
We wtorek, 13 kwietnia, w Warszawie odbędą się obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W ich programie znajduje się między innymi uroczystość posadzenia Drzewa Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz koncert „Pamiętam. Katyń 1940".
Zdaniem wielu Pius XII jest jedną z najbardziej niejednoznacznych postaci współczesnej historii Kościoła Katolickiego. Kolejne, odnalezione przez włoskioch historyków dokumenty, nasuwają wątpliwości co do postawy tego papieża wobec programowej eksterminacji Żydów przez nazistów.
Kevin Costner pracuje przy filmie, którego akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Aktor na razie nie chce zdradzać szczegółów projektu. - W tym roku wystąpię w filmie opowiadającym o II wojnie światowej - wyznał Kevin Costner. - To dramat. Zdjęcia powstaną w USA. Nic więcej na razie nie powiem.
27 stycznia obchodzimy 65 rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Uroczystości odbywają się na terenie byłego niemieckiego obozu ale także w wielu miejscach Polski i świata.
Wydawnictwo AWM oraz portal historyczno-militarny Konflikty.pl przygotowali niespodziankę dla miłośników historii współczesnej - zwłaszcza dla tych, których szczególnie interesuje II wojna światowa. To książka „Ivo Jima" Erica Hammela.
Warszawski Teatr Kamienica zaprasza na dwa przedstawienia: inscenizację utworu Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego i „Ta cisza to ja..." Jana Jakuba Należytego.
1 września mija siedemdziesiąta rocznica agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. W związku z tym wydarzeniem CBOS zapytał Polaków, czym dla nich jest II wojna światowa.
19 września, w ramach uroczystości 70. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę, w Domu Polonii w Warszawie odbędą się główne obchody tego wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".
Już po raz drugi warszawscy kombatanci będą mieli możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach kulturalnych przygotowanych dla nich w ramach akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta".
Od 31 sierpnia będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Za murem. Jak powstawało warszawskie getto". Jest ona próbą przypomnienia tragicznych losów warszawskich Żydów i symbolicznym hołdem pamięci ich cierpień.
Z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Skarbnica Narodowa stworzyła kolekcję medali, które w szczególny i symboliczny sposób oddają hołd polskim żołnierzom oraz cywilom, którzy przyczynili się do zwycięstwa z hitlerowskim najeźdźcą.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków