Nie każdy film traktujący o II wojnie światowej i Holokauście musi być pogrążony w mroku. Chociaż "Biegnij, chłopcze, biegnij" porusza naprawdę ciężkie tematy, niesie ze sobą nadzieję.
Historia jest jak zając przyczajony pod miedzą... Na spotkaniach autorskich czytelnicy często pytają pisarza skąd bierze pomysły na książkę. „Dom na Kresach” to opowieść zrodzona z przypadkowego spotkania Marsdena chłopca (późniejszego pisarza) i czterdzieści lat starszej od niego Zofii Ilińskiej. Poetki i właścicielki pensjonatu w Kornwalii.
1 września w Gdańsku nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum ma służyć upowszechnianiu wiedzy o II wojnie światowej oraz pielęgnowaniu pamięci o jej ofiarach i bohaterach.
Zdjęcie wykonane przez fotografa Alfreda Eisenstaedta na Times Square w 1945 roku, na którym marynarz namiętnie całuje pielęgniarkę, obiegło cały świat stając się najbardziej rozpoznawalnym świadectwem szczęścia z okazji końca wojny. Po 67 latach odnaleziono sfotografowaną parę.
Do dziś nieznana jest przybliżona choćby liczba romskich ofiar, jak wskazują jednak współczesne szacunki, w wyniku prześladowań i terroru w okresie III Rzeszy śmierć poniosło około pięćdziesięciu procent Romów zamieszkujących obszary okupowane przez Niemców. W ubiegłym roku Sejm RP przyjął uchwałe, w której ustanowił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, odnaleziono „białoruską listę katyńską", która zawiera nazwiska niemal 2 tysięcy Polaków wywiezionych przez NKWD do Mińska i najprawdopodobniej rozstrzelanych.
Zbiór reportaży szwedzkiego pisarza Stiga Dagermana „Niemiecka jesień" w Szwecji ukazał się w 1947 r. W Polsce ta niewielka książka wyszła dopiero teraz, a i tak pewnie nie wszystkim to będzie w smak.
14 lutego 1942 r. na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową, najsilniejszą i najlepiej zorganizowana podziemną armię w Europie, w czasach II wojny światowej.
27 stycznia odbędą się obchody rocznicy wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wezmą w nich udział między innymi byli więźniowie obozu i przedstawiciele władz różnych szczebli.
Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą uciekinierów z getta przetrwała 14 miesięcy we lwowskich kanałach.
Nie żyje Tadeusz Sawicz, ostatni polski uczestnik bitwy o Anglię. Miał 97 lat. Generał Sawicz zmarł w domu opieki w prowincji Ontario (Kanada). Pochowany zostanie jednak w Polsce.
Druga przypadająca we wrześniu tragiczna polska rocznica związana z II wojną światową. Tego dnia, na mocy "paktu o nieagresji" podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa i ZSRR Wiaczesława Mołotowa, na terytorium broniącej się przed hitlerowcami Rzeczpospolitej wkroczyły wojska sowieckie.
Pewnie to zabrzmi górnolotnie i patetycznie, ale trudno: książkę „Skrwawione ziemie" amerykańskiego historyka, Timothy'ego Snydera powinien przeczytać każdy Polak, żeby dowiedzieć się, jak niewyobrażalną i potworną machinę zbrodni stworzyli Hitler i Stalin. Bo nie ma co liczyć, że na książkę Snydera rzucą się zachodni czytelnicy.
Rocznica Powstania Warszawskiego to jeden z najważniejszych dni dla Warszawy. Oficjalne obchody są bardzo uroczyste i odbywają się w wielu punkach miasta, z udziałem najwyższych władz państwowych i miejskich.
Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości. Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości - porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki. Czego szukano w masowych grobach nieopodal byłego obozu w Treblince? Złotych zębów, biżuterii, pieniędzy?
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków