Dziś około 300 Ocalałych, świadków historii Auschwitz, spotkało się przed Bramą Śmierci byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wraz z nimi w uroczystościach wzięli udział przywódcy i liderzy ponad 40 państw.
Oto kolejna niezwykła historia miłosna. Tym razem z Włoch. Ludzie, którzy przed siedemdziesięcioma laty byli narzeczonymi, ale potem los rzucił ich w różne strony, stanęli na ślubnym kobiercu.
Uroczyste obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w Warszawie 27 września br. Wzięli w nich udział m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.
90-letni weteran podjął się imponującego zadania - chce - na wzór filmowego Forresta Gumpa - przebiec przez całe Stany Zjednoczone.
Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz.
Dziś mija 100 lat od urodzenia Jana Karskiego. Autora raportu w sprawie Holocaustu z 1942 roku uhonorowano specjalnym "doodle".
Najlepsze scenariusze pisze samo życie. Wystarczy tylko pochylić się nad historiami, które są wokół nas.
Od 9 do 11 kwietnia w Pradze będzie odbywać się III edycja międzynarodowego sympozjum „Pamięć Europy”, poświecona współczesnej kulturze pamięci w kontekście przypadających w tym roku ważnych rocznic historycznych. Udział w sympozjum wezmą przedstawiciele ponad 150 instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się historią XX wieku z ponad 20 krajów Europy
Zmarła czeska pianistka Alice Herz-Sommer - najstarsza żyjąca do tej pory osoba, której udało się przetrwać Holokaust. Dwa lata spędziła w Theresienstadt - obozie Terezin, który miał być „modelowy" i pokazywany przez nazistów reszcie świata jako dowód na dobre traktowanie Żydów przez hitlerowców.
Byli więźniowie i ocaleni z Zagłady, politycy oraz duchowni wzięli udział w ceremonii obchodów 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Nie każdy film traktujący o II wojnie światowej i Holokauście musi być pogrążony w mroku. Chociaż "Biegnij, chłopcze, biegnij" porusza naprawdę ciężkie tematy, niesie ze sobą nadzieję.
Historia jest jak zając przyczajony pod miedzą... Na spotkaniach autorskich czytelnicy często pytają pisarza skąd bierze pomysły na książkę. „Dom na Kresach” to opowieść zrodzona z przypadkowego spotkania Marsdena chłopca (późniejszego pisarza) i czterdzieści lat starszej od niego Zofii Ilińskiej. Poetki i właścicielki pensjonatu w Kornwalii.
1 września w Gdańsku nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum ma służyć upowszechnianiu wiedzy o II wojnie światowej oraz pielęgnowaniu pamięci o jej ofiarach i bohaterach.
Zdjęcie wykonane przez fotografa Alfreda Eisenstaedta na Times Square w 1945 roku, na którym marynarz namiętnie całuje pielęgniarkę, obiegło cały świat stając się najbardziej rozpoznawalnym świadectwem szczęścia z okazji końca wojny. Po 67 latach odnaleziono sfotografowaną parę.
Do dziś nieznana jest przybliżona choćby liczba romskich ofiar, jak wskazują jednak współczesne szacunki, w wyniku prześladowań i terroru w okresie III Rzeszy śmierć poniosło około pięćdziesięciu procent Romów zamieszkujących obszary okupowane przez Niemców. W ubiegłym roku Sejm RP przyjął uchwałe, w której ustanowił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków