Nigdy nie jest za późno na naukę, także tę dotyczącą zdrowia zębów. Co mają dziąsła do pięknego uśmiechu? Czy zęby także potrzebują suplementów? Dlaczego licówki nie powinny być zbyt idealne? Co łączy szkliwo zębów i diamenty? Poznaj 5 zaskakujących faktów na temat zdrowia jamy ustnej.
Nieprzyjemny zapach z ust zwykle można łatwo zlikwidować po prostu dzięki właściwej higienie. Niemniej jednak może być on także objawem jakiejś choroby, np. cukrzycy, choroby nerek, czy niewydolności wątroby.
Codzienna pielęgnacja ma ogromną moc, dotyczy to również profilaktyki higieny jamy ustnej. Właściwe i systematyczne dbanie o zęby, to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu i świeżego oddechu, lecz także ochrona przed wieloma chorobami.
Zęby to nie tylko estetyka i wyznacznik atrakcyjności, tu także zaczyna się wiele kluczowych dla organizmu procesów m.in. jedzenie i trawienie. To w dużej mierze od nas zależy, czy będą zdrowe, czy wręcz przeciwnie – będziemy mieli skłonność do powstawania ubytków i innych dolegliwości jamy ustnej. „Schorowane” zęby wypadną na skutek wieloletnich zaniedbań, albo zostaną z nami do późnej starości. Jak o nie zadbać na co dzień?
20 marca już po raz ósmy obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Smile for life” – idea, której misją jest szerzenie świadomości dotyczącej wpływu zdrowia jamy ustnej na zdrowie całego organizmu.
Podniesienie świadomości seniorów dotyczącej sposobów dbania o zęby i protezy oraz sposobów leczenia stomatologicznego – to cele wykładów organizowanych w Warszawie na uniwersytetach trzeciego wieku, które odbywają się w ramach kampanii „Lekcja Stomatologii”.
Problemy ze zdrowiem jamy ustnej znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Okazuje się, że odpowiedzialny za tę sytuację jest poziom hormonów w organizmie płci pięknej. Zmiany hormonalne sprawiają, że wzrasta liczba bakterii w ustach i zwiększa się podatność tkanek na choroby.
Drobne zmiany mogą mieć ważne znaczenie. Przejrzyj poniższe wskazówki - warto się do nich zastosować, by mieć lepsze samopoczucie.
Słodkie ciasta, pierniki, czy ości ryby mogą być wyzwaniem w okresie świąt dla zębów. Co zrobić, aby rodzinna atmosfera wigilijnej kolacji nie została przerwana wizytą na pogotowiu stomatologicznym?
Wszyscy znamy to aromatyczne ziele, o charakterystycznym mocnym zapachu używane w niemal każdej kuchni. Listki tymianku nadają potrawom przyjemny aromat, można je dodawać do sosów, sałatek i mięs.
Przed zażyciem leków zwykle studiujemy ulotkę, zwracając uwagę na skutki uboczne wywoływane przez medykamenty. Przede wszystkim interesują nas interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania czy możliwe problemy żołądkowe i dermatologiczne. Zwykle nie zastanawiamy się jednak nas wpływem leków na nasze zęby. Okazuje się jednak, że wiele medykamentów może oddziaływać na stan jamy ustnej.
Stan zdrowia psów jest alarmujący: międzynarodowe badania wskazują, że aż 8 na 10 dorosłych zwierząt cierpi na choroby zębów i przyzębia i tylko 2 proc. właścicieli jest świadomych tego problemu. Jak potwierdzają wyniki badania świadomości i stanu zdrowia jamy ustnej u psów - Oral Health Study, sytuacja w Polsce jest równie poważna.
Czy istnieje całkowicie bezpieczne wybielanie zębów? Czy powoduje nadwrażliwość? Czy każdy z nas może mieć śnieżnobiały uśmiech?
Stereotyp prawdziwego mężczyzny, który powinien po sobie zostawiać swój zapach, na szczęście odchodzi do lamusa. Panowie zaczynają o siebie dbać – niestety wyłącznie w kontekście wizualnym. Dbałość o higienę i własne zdrowie szczególnie w aspekcie jamy ustnej jest u mężczyzn wciąż na zbyt niskim poziomie.
Szeroki, promienny uśmiech to coś, co rzuca się od razu w oczy, a pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Nie bez powodu mówimy przecież: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Białe zęby dodają urody, atrakcyjności i pewności siebie. Ładny uśmiech wpływa również na samopoczucie.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków