Rozedma to jeden z objawów Przewlekłej Obturacyjnej choroby Płuc ( POChP). Głównym symptomem rozedmy są duszności pojawiające się podczas wysiłku fizycznego. Jak wynika z badań, których rezultaty zaprezentowano na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Płucnego w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chorej części płuca. Zdaniem specjalistów dalej to lepsze efekty niż rehabilitacja.
Osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) nie muszą rezygnować z letniego wypoczynku, wystarczy, że z rozwagą wybiorą miejsce, w którym spędzą urlop- twierdzi prof. prof. Zieliński, koordynator programu "Głęboki Oddech’’.
Rozpoczynający się za ilka dni marzec jest miesiącem, w którym stajemy się szczególnie podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji. Zima i wczesna wiosna jest to czas występowania drugiej, po jesiennej, fali wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębień), często niesłusznie traktowanych jako "epidemia" grypy - mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Bakterie i wirusy przenikając przez błonę śluzową, atakują w pierwszej kolejności nos, gardło i krtań.
Koordynator Programu "Głęboki Oddech", prof. Jan Zieliński, przestrzega przed mogącą nastąpić epidemią POChP. Badania epidemiologiczne z różnych części świata (m.in. Japonii, Hiszpanii, Meksyku) zebrane i opracowane przez European Respiratory Journal pokazują, że przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to obecnie jedna z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. W wielu krajach dotyka ona aż 10 procent populacji.
Kaszel jest pierwszym, najwcześniejszym, objawem POChP. Początkowo pojawia się okresowo, w czasie przedłużających się przeziębień. Później kaszel staje się objawem codziennym, najbardziej dokuczliwym w godzinach rannych. W końcowym okresie choroby kaszel występuje w różnych porach dnia, budzi w nocy ze snu i nie przynosi ulgi.
Tylko 10 proc. lekarzy chorób płuc w Polsce obecnie pali papierosy – wynika z ankiety dotyczącej palenia papierosów przeprowadzonej wśród uczestników tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Inicjatorem ankiety był Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech".
Głównym objawem POChP jest duszność występująca podczas wysiłku fizycznego. Odpowiednia dieta może pomóc chorym zmniejszyć uczucie duszności – radzi koordynator Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Głęboki Oddech”, prof. Jan Zieliński.
Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja i Włochy z wielkim sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Niebawem dołączą do tego grona Wielka Brytania i Belgia. Czas zadbać o wprowadzenie tego zakazu w Polsce – apeluje prof. Jan Zieliński – koordynator Programu "Głęboki Oddech".
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca