W najbliższy czwartek 29 października o godzinie 11.00 wystartują spotkania Klubu Seniora w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej. Cykl „Złoty wiek komedii” złożony z ośmiu spotkań poświęconych przemianom tego gatunku, zainauguruje film „Gorączka złota” w reżyserii Charlesa Chaplina.
We wtorek 18 listopada Filmoteka Narodowa i Zuzanna Łapicka-Olbrychska - córka Andrzeja Łapickiego zapraszają na specjalny wieczór, który poświęcony będzie pamięci wybitnego aktora. Wydarzenie organizowane jest z okazji 90. rocznicy urodzin Andrzeja Łapickiego. Wśród gości znajdą się przyjaciele artysty m.in. Andrzej Wajda, Maja Komorowska i Grażyna Szapołowska. Spotkanie poprzedzi projekcja odrestaurowanej wersji filmu "Wszystko na sprzedaż".
Uroczysty pokaz zrekonstruowanego i na nowo zmontowanego filmu „Potop Redivivus” w Filmotece Narodowej rozpoczął 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Produkcja wraz z jej twórcami na czele – reżyserem Jerzym Hoffmanem i odtwórcą roli Kmicica Danielem Olbrychskim została przyjęta owacyjnie przez publiczność.
W czwartek 6 marca Iluzjon Filmoteki Narodowej i magazyn „FilmPRO” zapraszają na wieczór z reżyserem Wojciechem Smarzowskim i współtwórcami jego filmów. Spotkanie odbędzie się w warszawskim Kinie Iluzjon w ramach cyklu „Kino od kuchni”, odkrywającego przez widzami zakamarki procesu twórczego poszczególnych profesji filmowych.
Ostatni dzień maja 2012 roku będzie jednocześnie ostatnim dniem obecności kina Iluzjon w Bibliotece Narodowej. Remont budynku przy ul. Narbutta 50 A dobiega końca, dzięki czemu już w październiku kino Iluzjon wróci na swe stałe miejsce przy skwerze Słonimskiego.
Filmoteka Narodowa wspólnie z Ambasadą Japonii i Fundacją Japońską organizuje w kinie Iluzjon przegląd filmowy "" W listopadzie i grudniu zaprezentowane zostaną 23 tytuły z bogatej kinematografii japońskiej. Co ciekawe żaden z filmów nie będzie sygnowany nazwiskiem Akiry Kurosawy. Unik ten jest próbą odnotowania istotnych zjawisk i kierunków rozwoju powojennego filmu japońskiego, które – mimo, że niezwykle interesujące – nie zaistniało w powszechnej świadomości kinomanów z taką siłą, jak dzieła Kurosawy.
1 listopada mija 40. rocznica śmierci gwiazdy srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. Z tej okazji warszawskie kino Iluzjon przygotowało wieczór specjalny, podczas którego wyświetlony będzie film „Jadzia”, w którym Smosarska wystąpiła w roli głównej oraz film dokumentalny poświęcony aktorce „Jadwiga Smosarska”.
Iluzjon Filmoteki Narodowej organizuje Wieczór Meksykański, w ramach którego odbędzie się pokaz specjalny filmu Janusza Połoma „Mala Yerba – Złe Zioło”. Gościem wieczoru będzie reżyser filmu oraz tajemnicza dama z Meksyku - Catrina. Spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Smolana z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
W lipcu minęła 100. rocznica urodzin i 15. śmierci jednej z najsłynniejszych gwiazd polskiej rewii, choreografki, aktorki a także piosenkarki. Loda Halama przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1927 roku, jeszcze w czasach kina niemego. Wspomnieniowy cykl filmów z jej udziałem przygotowało Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej.
12 września mija 90. rocznica urodzin Stanisława Lema. W marcu minęła 5. rocznica jego śmierci. Warto zatem raz jeszcze sięgnąć po filmowe pokłosie dorobku tego wybitnego pisarza, choć należy przy tym pamiętać, iż filmowcom rzadko udawało się osiągnąć głębię oryginału. Stąd też pozostaje ono jedynie swego rodzaju ciekawą próbą dotarcia do istoty przesłania wielkiego pisarza. W przeglądzie trwającym w dniach 12 – 19 września warszawskie kino Iluzjon Filmoteki Narodowej zaprezentuje 9 adaptacji dzieł Lema.
Los największych dzieł polskiej kinematografii jest bezpieczny, dzięki dwóm projektom - „Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej” oraz „Rozbudowa systemu ewidencji i prezentacji zasobów archiwalnych Filmoteki Narodowej” - twierdzi ministerstwo kultury.
Od czwartku 22 marca do najbliższej niedzieli w należącym do Filmoteki Narodowej kinie Iluzjon odbywać się będzie piąta edycja festiwalu Święto Niemego Kina. Miłośnicy filmów z początków światowej kinematografii będą mogli obejrzeć m.in. serię najzabawniejszych komedii z początku XX wieku oraz radzieckie, francuskie i niemieckie produkcje z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Festiwal zainauguruje projekcja polskiego filmu z 1939 roku pt. „Pięć miast”.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca