Polki nie myślą o przyszłości. Według najnowszych badań opublikowanych przez ING Usługi Finansowe S.A. ponad 60% Polek nie wie jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze. Blisko 46% badanych kobiet nie ma oszczędności, a 80% nie podjęło żadnych kroków w celu polepszenia sytuacji finansowej na emeryturze.
Z badań Instytutu Spraw Publicznych (ISP) wynika, iż osoby starsze rezygnują z dalszej pracy zawodowej głównie przez problemy ze zdrowiem, presję ze strony pracodawcy oraz przewlekłe zmęczenie pracą.
W większości krajów Unii Europejskiej społeczeństwa podlegają procesowi starzenia się, dlatego jednym z priorytetów państw członkowskich jest aktywizacja zawodowa osób dojrzałych.
Emeryt to człowiek dojrzały, zatem ex definitione nie jest w tak dobrej formie, jak ludzie młodsi. Tak zapewne stwierdzili ci, którzy proponują, aby starsi kierowcy opatrywali swoje samochody specjalną nalepką, miałby to być liście dębu.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w związku z programem „Solidarność Pokoleń 50+”, zebrało dane na temat nastawienia osób dojrzałych do dalszej pracy. Okazało się, że 60% Polaków w wieku 54-60 lat chce odejść na emeryturę tak szybko, jak się da. Biorąc pod uwagę kraje UE, podobny wskaźnik zanotowano jeszcze tylko w Hiszpanii.
Pracownicy sektora prywatnego we Francji będą mogli przejść na emeryturę po osiągnięciu 70 lat. Taką decyzję podjął 18 listopada francuski Senat. Nieskuteczny okazał się sprzeciwy polityków lewicowych oraz związków zawodowych.
Emerytura osoby, która ma 30 lat stażu, zarabia średnią płacę i złoży do ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury już teraz, otrzyma świadczenie o sto złotych niższe, niż emeryt w tym samym wieku i z takim samym stażem pracy, który złoży taki wniosek dopiero w marcu przyszłego roku. Stanie się tak dlatego, że kwota bazowa, służąca do wyliczania emerytur i rent, wzrośnie od marca 2009 r. o ok. 270 zł – pisze Gazeta Prawna.
27 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje ogólnopolski „Dzień Seniora w ZUS”. Tego dnia we wszystkich oddziałach ZUS będą dyżurować eksperci, którzy odpowiedzą na pytania najstarszych klientów zakładu.
Polski system ubezpieczeń emerytalnych po rozpoczęciu reformy w 1999 r. był uznawany przez specjalistów za jeden z najnowocześniejszych na świecie. Jak jest dzisiaj?
Osoby, które nabędą prawo do emerytury, a chcą dalej pracować u swojego pracodawcy, nie będą już musiały już rozwiązywać stosunku pracy. Rząd chce im umożliwić otrzymywanie emerytury i kontynuowanie zatrudnienia – pisze Gazeta Prawna.
ZUS planuje zorganizowanie kolejnego „Dnia Seniora”, odbędzie się on 27 listopada.
Cher oświadczyła, że nie zamierza przechodzić na emeryturę. Artystka tłumaczy, że jeśli zakończyłaby karierę, nie wiedziałaby, co ze sobą zrobić.
Rząd chce ograniczyć przywileje emerytalne. Władze mają nadzieję, że wdrożenie programu „Solidarność pokoleń 50+” skłoni większą liczbę osób do pozostania na rynku pracy jak najdłużej. Wszystko to ma powstrzymać zbliżający się kryzys w systemie wypłacania emerytur, bez wprowadzenia zmian grozi nam niewydolność tego systemu.
Eksperci z firmy badawczej IQS and QUANT Group na zlecenie spółki ING Usługi Finansowe S.A. przeprowadzili badania na temat wiedzy Polek o ich przyszłej emeryturze. Wzięło w nich udział 1000 kobiet w wieku 25 – 60 lat.
Prezydent podpisał ustawę z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którą od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie mogą udowodnić wysokości swoich zarobków, będą mogły ponownie przeliczyć renty, emerytury i kapitał początkowy.
Niekontrolowane nadciśnienie – ciągle główny czynnik chorób serca i udarów