Premier Donald Tusk zapowiedział zmianę zasad waloryzacji emerytur i rent. Zamiast podwyżki procentowej, przyznawanej raz w roku, chce wprowadzić kwotową, jednakową dla wszystkich. Nowe zasady miałyby obowiązywać przez trzy lata.
Sean Connery poinformował, że już nigdy nie zagra w filmie. Aktor, który dziś skończył 80 lat, co prawda nie będzie pokazywał twarzy na dużym ekranie, ale nie zrywa ostatecznie z Hollywood.
Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o uzupełnienie, z przyczyn demograficznych, niedoboru środków funduszu emerytalnego, aby zapewnić wypłatę bieżących emerytur.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ministerialne propozycje przewidują konieczność rozwiązania umowy o pracę przez osoby, które uzyskały prawo do emerytury. Po rozwiązaniu umowy o pracę dotychczasowy pracodawca i były pracownik będą mogli ponownie zawrzeć umowę o pracę. Ministerstwo nie ukrywa przyczyn wprowadzenia takiej regulacji - "odzyskanie miejsc pracy, które obecnie zajmowane są przez emerytów".
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Japonii żyje się najdłużej. Rekord długowieczności należy do pań zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni - dożywają średnio 86 lat. Ostatnio jednak, jeden po drugim, w Japonii ujawniane są przypadki zaginięć ludzi w wieku sędziwym. Gdzie się podziali japońscy staruszkowie?
Setki tysięcy osób w podeszłym wieku w całej Europie walczy o przeżycie każdego dnia. Wielu cierpi z powodu szokującego poziom ubóstwa. Wydają się być ignorowani przez polityków i często są postrzegani jako osoby nieproduktywne i bezwartościowe w nowoczesnym społeczeństwie. Tymczasem prawa człowieka starszego pokolenia nie mogą być podważane, gdy rządy wprowadzają swoje programy walki z kryzysem.
Ponieważ osoby starsze stanowią znaczny procent populacji Stanów Zjednoczonych i odsetek ten rośnie z roku na rok, zarówno władze, jak i organizacje pozarządowe, zastanawiają się, jak promować aktywność zawodową wśród osób dojrzałych i starszych. Dwanaście lat temu po raz pierwszy zorganizowano konkurs America's Outstanding Oldest Worker (co można przetłumaczyć jako: Najlepszy Najstarszy Pracownik Ameryki). W tegorocznej edycji laureatką została Sally Gordon, 101-letnia pracownica Legislatury Nebraski.
Według badań Pentoru jedynie 6% Polaków oszczędza. Wielu myśli o odkładaniu pieniędzy jak o „mission impossible”. Prawdziwą „misją niemożliwą” jest natomiast utrzymanie dotychczasowego standardu życia na emeryturze bez posiadania oszczędności. Przyszli emeryci będą mogli bowiem liczyć jedynie na świadczenia w wysokości około 50% ostatniej płacy. Czas by „długoterminowe oszczędzanie” przestało brzmieć jak tajny szyfr. Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) pomoże go rozwikłać i podpowie, jak przygotować się do długofalowej strategii oszczędzania.
7 lipca 2010 Komisja Europejska rozpoczęła ogólnoeuropejską debatę publiczną na temat sposobu zapewnienia adekwatnych, trwałych i bezpiecznych emerytur i możliwości UE wsparcia wysiłków państw członkowskich.
Zróżnicowanie powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. TK w pełnym składzie rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Ozzy Osbourne nie zamierza przejść na emeryturę ponieważ... jest nudna.
Ponad połowa Polaków w wieku produkcyjnym nie oszczędza i nie zamierza oszczędzać dodatkowo na emeryturę, jednak co ósmy stara się dbać o swoją przyszłość i odkłada dodatkowe środki na emeryturę - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zaniechanie dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze wynika w dużej mierze z sytuacji materialnej Polaków.
Sylvester Stallone nie zamierza w najbliższej przyszłości przechodzić na emeryturę. 64-letni aktor oświadczył, że zrezygnuje z pracy dopiero wtedy, gdy nie będzie mógł chodzić.
Starzenie się społeczeństwa i kryzys gospodarczy wywierają dużą presję na systemy emerytalne. Nowy raport UE przedstawia możliwe warianty działania i zachęca do podzielenia się swoją opinią. Komisja sugeruje krajom Unii, by m.in. stopniowo podwyższały wiek emerytalny, proporcjonalnie do wydłużającego się średniego czasu życia.
Francuski rząd przedstawił zmiany w systemie emerytalnym. Obejmują one m. in. podniesienie wieku emerytalnego do 62. Paryż argumentuje, że jest to niezbędne, aby wypełnić finansową dziurę.
Niekontrolowane nadciśnienie – ciągle główny czynnik chorób serca i udarów