Ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna poświęcona reformie emerytalnej. Rząd chce do swoich pomysłów przekonywać w telewizji, internecie a także poprzez specjalną infolinia. Kampania ma trwać dwa tygodnie.
Odwrócona hipoteka może uzupełnić budżet domowy seniorów nawet od 20% do 50% w porównaniu do średniej wysokości świadczenia emerytalnego - wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Związku Banków Polskich. Na zdecydowanie wyższe raty kapitałowe mogą liczyć mężczyźni. Najbardziej efektywnym zabezpieczeniem odwróconej hipoteki są domy jednorodzinne, w przypadku mieszkań wszystko zależy od ich lokalizacj.
Od 1 marca 2012 roku wszystkie świadczenia rentowe i emerytalne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostaną zwaloryzowane. Większość z nich zostanie podwyższona o stałą kwotę. Renty i emerytury wzrosną o 71 złotych.
Nieograniczone uprawnienie organu rentowego (ZUS) do weryfikacji ustalonego już prawa do emerytury lub renty albo ich wysokości jest niezgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. TK badał zapisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.
Poradnik skierowany jest do osób, które właśnie przeszły na emeryturę lub przygotowują się do tego kroku. Znajdziesz w nim tematy związane z życiem seniora oraz praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnowania relacji rodzinnych i towarzyskich, niezbędne informacje o zdrowiu i urodzie, a także porady dotyczące najistotniejszych kwestii prawnych czy finansowych.
Denzel Washington na nowo odnalazł w sobie chęć stanięcia przed kamerą do aktorstwa. 58-letni aktor przyznał, że jeszcze niedawno miał ochotę przejść na aktorską emeryturę.
Pomimo intensywnej dyskusji publicznej na temat wydolności systemu emerytalnego i świadomości, że nasze emerytury będą znacznie niższe od obecnych zarobków, wciąż nie podejmujemy samodzielnych działań zmierzających do zabezpieczenia sobie dostatniej przyszłości. Aż 80,5 proc. Polaków zapytanych w badaniu Deutsche Bank PBC zrealizowanym przez Instytut Homo Homini deklaruje, że dyskusja o reformie emerytalnej nie wpłynęła na ich sposób gromadzenia pieniędzy na przyszłość, 66 proc. opłaca tylko podstawowe składki.
Rząd skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy wprowadzającej jedną z najważniejszych reform zapowiedzianych w expose premiera Tuska. Chodzi o zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo będziemy pracować do 67. roku życia.
Premier Donald Tusk zamierza wytłumaczyć przyczyny podwyższania wieku emerytalnego oraz skutki tej operacji. Taką deklarację złożył dziś podczas spotkania z przedstawicielkami Rady Programowej Kongresu Kobiet w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych. Stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn Donald Tusk apowiedział już w swoim expose.
Prezydent Bronisław Komorowski zrealizował swoją wcześniejszą zapowiedź i skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy wprowadzającej na rok 2012 waloryzację kwotową emerytur i rent. Samą ustawę prezydent podpisał już ponad dwa tygodnie temu.
Emerytura z dwóch obowiązkowych filarów będzie stanowiła wartość ok. 30-40% ostatniej pensji – szacują eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego. W takiej sytuacji niezmiernie ważne staje się samodzielne odkładanie pieniędzy.
Każdy pracujący, zgodnie z prawem, musi obowiązkowo odkładać na emeryturę w I i II filarze. Dodatkowo oszczędzać można dobrowolnie w III filarze. Wachlarz produktów oferowanych Polakom z myślą o przyszłej emeryturze jest bardzo szeroki. Jednym z nich jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czyli umowa zawarta przez przyszłego emeryta z jedną z instytucji finansowych. Umowom o prowadzenie IKE przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Efekt? 25 skontrolowanych firm, 115 przeanalizowanych wzorców umów oraz 13 postępowań w toku.
Niegdyś pracownicy byli niemal zachęcani do wcześniejszej emerytury - mieli do dyspozycji „znośne" emerytury i mogli oddawać się hobby czy opiece na wnukami. Argumentowano bowiem, że im wcześniej zrezygnuje się z aktywności zawodowej, tym wcześniej młodzi wejdą na rynek pracy na to „zwolnione miejsce". Czasy zmieniły się jednak diametralnie, dziś trzeba pracować dłużej, a to oznacza konieczność dostosowania miejsc pracy do starzejącej się populacji.
Europa musi skoncentrować się na zachęcaniu osób starszych do udziału w rynku pracy, uważa Komisja Europejska. Jak powiedział w Kopenhadze László Andor, komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, UE będzie promowała działania dające osobom starszym szanse na pozostanie aktywnymi w społeczeństwie.
W Polsce z roku na rok funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Początkowo UTW powstawały przede wszystkim przy uczelniach państwowych. Teraz coraz częściej tę formę kształcenia oferują także placówki prywatne.
Niekontrolowane nadciśnienie – ciągle główny czynnik chorób serca i udarów