Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonałe okazje, żeby wyrazić w sposób szczególny miłość, wdzięczność oraz pokazać, jak ważni są dziadkowie. Czas ten może także skłonić nas do refleksji nad sytuacją seniorów oraz ich rzeczywistymi potrzebami.
Historia święta babć i dziadków w Polsce jest dość młoda, miimo że wydaje nam się że obchodzimy je "od zawsze". Pomysł na uhonorowanie babć specjalnym dniem powstał w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka został zapoczątkowany nieco później.
Zajęcia taneczne, gimnastyczne, konsultacje psychologiczne, badania: pomiar glukozy we krwi, ciśnienia, analiza składu ciała, wykłady, prelekcje, koncerty - to tylko wybrane atrakcje i propozycje przygotowane przez Wrocławskie Centrum Seniora oraz Partnerów Wrocławskiej Karty Seniora z okazji Dni Babci i Dziadka - Wrocław 2019.
Ponad 60 różnorodnych wydarzeń (kulturalnych, edukacyjnych, prozdrowotnych, sportowych i rekreacyjnych) dedykowanych seniorom przygotowało w tym roku Wrocławskie Centrum Seniora wraz z partnerami, w ramach rozpoczynającej się dzisiaj tegorocznej edycji Dni Babci i Dziadka.
Zbliżają się dwa ważne święta - Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Polsce są one bardzo popularne i jest dla nas oczywiste, że świętjemy je właśnie w trzeciej dekadzie stycznia. Jednakże - chociaż na całym świecie docenia się rolę dziadków, mają oni swoje święta w różnych dniach roku.
Już od kilku lat okazji świąt babć i dziadków Google przygotowuje dedykowaną grafikę na swojej stronie głównej. Tym razem największa światowa wyszukiwarka postanowiła uczcić polski Dzień Babci i Dzień Dziadka jednym "doodle".
Historia polskiego Dnia Babci (21 stycznia) i Dnia Dziadka (22 stycznia) nie jest zbyt długa. Pomysł uhonorowania babć narodził się w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka powstał nieco później. Jednakże oba święta bardzo szybko stały się ważnymi dniami w rodzinnym kalendarzu Polaków.
Babcia z wnukami karmiąca kaczki - taki tradycyjny i ciepły obrazek na stronie największej wyszukiwarki towarzyszy nam w Dniu Babci.
Dzień Babci jest w Polsce dość popularny, choć jego historia jest raczej młoda (święto obchodzimy od 1964 roku). A to m. in. dlatego, że babcie są ważnymi członkami rodzin, nierzadko wręcz scalają familie. Nie jest to jednak tylko nasza specyfika, seniorki odgrywają istotną rolę w życiu swoich dzieci i wnuków chyba w każdym zakątku świata. Fenomen odzwierciedlają (czasem co prawda w krzywym zwierciadle) filmy i seriale. Oto lista znanych z ekranu babć.
Podobnie jak w latach ubiegłych Google uhonorował wszystkie Babcie w dniu ich święta.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało specjalny program. W najbliższą niedzielę 26 stycznia placówka zaprasza bohaterów tych uroczystości wraz wnuczętami na przygotowane na tę okazję atrakcje.
Po raz kolejny Google pamiętało o polskim święcie. Tym razem po wejściu na stronę wyszukiwarki możemy zobaczyć specjalną grafikę przygotowaną na Dzień Babci i Dziadka.
Babcie w internecie są tylko nieznacznie popularniejsze od dziadków, ale już Dzień Babci zajmuje w sieci zdecydowanie więcej miejsca niż Dzień Dziadka. Kto dostanie w tym roku więcej laurek? Lepiej podarować własnoręczny upominek czy telefon komórkowy? Co począć w Dzień Babci, gdy nie ma się prezentu? Instytut Monitorowania Mediów w ramach projektu Kompas Social Media sprawdził, co w internecie piszczy w okolicach święta naszych dziadków.
Średnia wieku posłów na Sejm to 49 lat i 4 miesiące. Panie są nieco starsze - mają średnio 52 lata i 3 miesiące, panowie zaś - 48 lat i 5 miesięcy. Sporo z parlamentarzystów ma już wnuki. Dla niektórych zaś wnukami mogliby być ich sejmowi koledzy.
W Polsce żyje ponad 6 milionów osób starszych. Niestety, wielu seniorów zmaga się z samotnością, spowodowaną przede wszystkim przez sytuacje losowe. Dla osób w jesieni życia samotność bywa ogromnym problemem nie tylko emocjonalnym ale dotyczącym wszystkich aspektów życia. Właśnie takim osobom pomaga Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich".
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków