Naukowcy z Glasgow opracowali nowy test procesu starzenia się na podstawie badania DNA. Jak stwierdzili, nowe badania mogą zapewnić szybszą informację zwrotną na temat środków ochrony zdrowia publicznego.
Około 7 na 1.000 patologicznie otyłych osób nie posiada odcinka DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), który zwiera około 30 genów - jak wskazują opublikowane w czasopiśmie Nature wyniki projektu finansowanego ze środków unijnych. Autorzy raportu z badań, pochodzący z Imperial College w Londynie, Wlk. Brytania, oraz 10 innych europejskich ośrodków badawczych, sugerują, że brakujący kawałek DNA może mieć zasadniczy wpływ na wagę ciała u takich osób.
Najnowsze badania wykazały, że zapobieganie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u mężczyzn może być jednym ze sposobów spowolnienia epidemii HIV / AIDS.
Od przeprowadzenia sekwencjonowania genomu człowieka w 2001 r. naukowcy rywalizują między sobą w odkrywaniu genów odpowiedzialnych za naszą niepowtarzalność. Niemiecko-amerykański zespół ujawnia teraz, że za indywidualne różnice między nami odpowiada raczej sposób regulacji genów (na przykład włączania i wyłączania ich) niż same geny. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Science.
Włosy kryją w sobie wiele tajemnic. Na podstawie ich analizy lekarze są w stanie zdiagnozować ukryte w nas choroby, a policyjni specjaliści uchwycić sprawców wielu przestępstw. Nie warto więc rwać włosów z głowy. Lepiej uważniej przyjrzeć się swej czuprynie, gdyż może dać ona odpowiedzi na wiele pytań dotyczących naszego zdrowia i nas samych.
Wyniki ostatnich badań mających na celu dostosowanie terapii raka do konkretnego pacjenta jednoznacznie wskazują, iż przebieg raka płuc zależny jest od tego, czy pacjent jest kobietą, czy też mężczyzną. Kolejne ważne doniesienie to informacja, iż niektórzy pacjenci w podeszłym wieku cierpiący na raka płuc mogą być skutecznie poddani leczeniu chemioterapią. Wyniki tych badań opublikowane zostały w Journal of the American Medical Association i są ostatnimi z całej serii eksperymentów, które wykazały, że rak jest dużo bardziej złożony genetycznie niż lekarze przypuszczali jeszcze kilka lat temu.
Około 7 na 1.000 patologicznie otyłych osób nie posiada odcinka DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), który zwiera około 30 genów - wskazują opublikowane w czasopiśmie Nature wyniki finansowanego ze środków unijnych projektu. Autorzy raportu z badań, pochodzący z Imperial College w Londynie (ICL), Wlk. Brytania, oraz 10 innych europejskich ośrodków badawczych, sugerują, że brakujący kawałek DNA może mieć zasadniczy wpływ na wagę ciała u takich osób.
Leptyna to hormon, który odpowiedzialny jest m.in. za kontrolę naszego apetytu. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych sugerują, że wysoki poziom tego hormonu w organizmie powiązany jest ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju Choroby Alzheimera.
Od 9-go do15-go listopada będzie trwał I Europejski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy.
Badanie DNA umożliwia określenie predyspozycji do zachorowania na raka piersi.
12. października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. W Polsce aż 20% obywateli cierpi na jakąś odmianę tego schorzenia. Choroby reumatyczne znacznie obniżają jakość życia i mogą prowadzić do kalectwa.
Perfecta Odmładzanie 40+ to nowa seria kosmetyków firmy Dax Cosmetics przeciwdziałających starzeniu skóry. Kosmetyki przeznaczone są dla pań po 40. roku życia.
Często słyszy się o chorobie Alzheimera, jednak nie każdy wie, jakie są jej przyczyny. Choroba Alzheimera to nic innego jak schorzenie polegające na zaniku tkanki mózgowej, gdzie głównym objawem jest zanik pamięci, trudności z mową czy rozdrażnienie. Choroba ta nie pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować, często prowadząc do poważnej depresji.
Na polskim rynku pojawiła się seria kosmetyków przeznaczona do pielęgnacji skóry po naświetlaniach promieniami X. Jest bardzo skuteczna dzięki zastosowaniu kwasu foliowego stymulującego podziały i regenerację zdrowych komórek skóry oraz chroniącego DNA komórek skóry przed promieniowaniem X i UV.
Medycyna spersonalizowana, czyli dobieranie leków wykorzystujące znajomość DNA pacjenta, jest obecnie stosowane do nikłej grupy osób, jednakże zamierza się ją wykorzystać powszechnie: szczególnie odnośnie pacjentów chorych na serce ze śmiertelnym ryzykiem wystąpienia zakrzepów.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca