Dna moczanowa to bardzo bolesna i uciążliwa choroba. Na szczęście, w wielu przypadkach można jej zapobiec - kluczowa jest odpowiednia dieta. Poniżej lista potraw, których należy unikać.
Walka z zaburzeniami snu często wymaga zmiany określonych nawyków, a nawet stylu życia. Czasem jednak jest nieskuteczna ze względu na zażywane leki. Niektóre medykamenty wzmagają problem bezsenności.
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, a naukowcy z Uniwersytetu w Leicester i Imperial College London w Wlk. Brytanii ogłosili, że pewnego dnia do badań przesiewowych w kierunku raka piersi będzie można z powodzeniem wykorzystywać badanie krwi.
Im więcej je się wiśni, tym mniej prawdopodobne są nawroty bolesnej postaci zapalenia stawów - podagry.
Naukowcy z Danii, Irlandii i Szwecji odkryli, że gimnastyka może zmienić kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA) w zaledwie kilka minut. Podczas gdy podstawowy kod genetyczny pozostaje niezmieniony, molekuły DNA w komórkach mięśni podlegają zmianom chemicznym i strukturalnym w bardzo szczególny sposób. Zyskują lub tracą znaczniki grup metylowych w konkretnych i znanych już sekwencjach DNA.
Rozpoczęła się realizacja finansowanego ze środków unijnych projektu biomarkerowego, który ma lepiej dopasować metody leczenia raka piersi do potrzeb poszczególnych pacjentek. Dzięki opracowaniu metody leczenia raka piersi konkretnie dla danej pacjentki, lekarz może pominąć nieefektywne terapie, oszczędzając cenny czas i energię.
Chociaż dla większości osób wiedza na temat długości życia wiąże się z pytaniami, na które lepiej nie znać odpowiedzi, to dla medycyny może mieć ona pozytywne implikacje. Naukowcy z Uniwersytetów w Glasgow i Exeter w Wlk. Brytanii opracowali być może nowy sposób na sprawdzenie, jak długo dana osoba będzie żyć, na podstawie analizy DNA.
Naukowcy specjalizujący się w onkologii ustalili jak rekombinacja, kluczowy proces naprawy DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), w trakcie którego materiał genetyczny ulega rozpadowi i jest dołączany do innego materiału genetycznego, pełni funkcję autokorekty i daje DNA szansę na nowy start. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Nature mogą pomóc w pogłębieniu naszej wiedzy o podstawowej biologii nowotworów i przełożyć się na lepsze i skuteczniejsze terapie nowotworowe.
Międzynarodowy zespół naukowców, pracujących pod kierunkiem Charité - Universitätsmedizin Berlin i Centrum Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka (MDC) w Niemczech, odkrył nowe warianty genetyczne, które przyczyniają się do rozwoju stwardnienia rozsianego, choroby immunologicznej.
Niektórzy wierzą, że nasza przyszłość zapisana jest w gwiazdach. Ci bardziej sceptyczni mówią, że los jest ślepy i nie mamy na niego wpływu. Jednak dzisiejsza nauka znalazła sposób, by bez wróżenia z fusów przewidzieć, co może stać się z nami i naszym zdrowiem za kilkanaście lat. A my dzięki tej wiedzy już dziś możemy wpłynąć na jakość naszej przyszłości. Wszystko to dzięki innowacyjnym badaniom DNA.
Naukowcy z Glasgow opracowali nowy test procesu starzenia się na podstawie badania DNA. Jak stwierdzili, nowe badania mogą zapewnić szybszą informację zwrotną na temat środków ochrony zdrowia publicznego.
Około 7 na 1.000 patologicznie otyłych osób nie posiada odcinka DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), który zwiera około 30 genów - jak wskazują opublikowane w czasopiśmie Nature wyniki projektu finansowanego ze środków unijnych. Autorzy raportu z badań, pochodzący z Imperial College w Londynie, Wlk. Brytania, oraz 10 innych europejskich ośrodków badawczych, sugerują, że brakujący kawałek DNA może mieć zasadniczy wpływ na wagę ciała u takich osób.
Najnowsze badania wykazały, że zapobieganie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u mężczyzn może być jednym ze sposobów spowolnienia epidemii HIV / AIDS.
Od przeprowadzenia sekwencjonowania genomu człowieka w 2001 r. naukowcy rywalizują między sobą w odkrywaniu genów odpowiedzialnych za naszą niepowtarzalność. Niemiecko-amerykański zespół ujawnia teraz, że za indywidualne różnice między nami odpowiada raczej sposób regulacji genów (na przykład włączania i wyłączania ich) niż same geny. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Science.
Włosy kryją w sobie wiele tajemnic. Na podstawie ich analizy lekarze są w stanie zdiagnozować ukryte w nas choroby, a policyjni specjaliści uchwycić sprawców wielu przestępstw. Nie warto więc rwać włosów z głowy. Lepiej uważniej przyjrzeć się swej czuprynie, gdyż może dać ona odpowiedzi na wiele pytań dotyczących naszego zdrowia i nas samych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca