Niektórzy czekają na Święta Bożego Narodzenia cały rok - uwielbiają grudniową atmosferę, mikołajkową „rozgrzewkę", pogoń za prezentami, kulinarne przygotowania i bożonarodzeniowego apogeum w postaci wyczekiwanych rodzinnych spotkań. Inni czują się zmęczeni „obecnością" Świąt w mediach, sklepach i biurach i najchętniej zmieniliby otoczenie w tym okresie. Możliwości świątecznych wyjazdów jest wiele.
Planując wypad do Kotliny Kłodzkiej, warto wpaść "po sąsiedzku" do Czech. Zwłaszcza że tuż przy granicy znajduje się słynne Skalne Miasto.
Sąsiadują z Polską od południa, więc dojazd nie przysparza większych problemów, podróż jest tania i relatywnie krótka. Są pięknie położonym krajem i mimo, że dzielimy z nimi te same góry, świetnie rozwinięta infrastruktura zachęca do przekraczania granicy w celu uprawiania sportów górskich. Poza tym mogą pochwalić się stolicą, która jest uważana za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Czechy to chętnie wybierane przez Polaków miejsce wakacyjnych wojaży.
Nasi południowi sąsiedzi słyną głównie z wspaniałego piwa i zamiłowania do tego trunku, knedlików - przepysznej mącznej potrawy, a także jednej z najpiękniejszych europejskich stolic - Pragi. Miasto to powstało z z pięciu wcześniej autonomicznych części – Starego miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany oraz Hardczan. Nazwa miasta Praga według legend pochodzi od słowa práh (próg). Wynika to z umiejscowienia miasta nad progiem rzecznym - przeprawie przez Wełtawę w pobliżu Mostu Karola. Praga posiada wiele przepięknych zabytków, które przyciągają rok rocznie setki tysięcy turystów, w dużej części z Polski.
Wielki krokami zbliża się trzecia edycja Nocy Kościołów. W tym roku wieczorne dyskusje, spotkania, koncerty i modlitwy odbędą się w kościołach trzech państw: na Ukrainie, w Czechach i w Polsce. Pełna nazwa tego wyjątkowego wydarzenia to
Pierwsza książka Mariusza Szczygła poświęcona Czechom „Gottland" otrzymała tak wiele nagród i napisano o niej tak dużo dobrego, że ciężko jeszcze coś dodać. Najwyżej tyle, że autor na wszystkie te splendory sobie zasłużył. Ale mamy oto kolejny zbiór reportaży Szczygła o współczesnych Czechach - „Zrób sobie raj". Czytelnicy, których „Gottland" zachwycił, nie zawiodą się też na nowej książce.
Częstotliwość rozmów z Bogiem ma związek z miejscem zamieszkania. Sondaż przeprowadzony przez redakcje miesięcznika Reader's Digest w różnych zakątkach świata wykazał, że Wschód częściej zwraca się ku Bogu niż Zachód.
Film Jana i Zdenka Sveraków – „Butelki zwrotne”, to piękna historia o starości, potraktowana z humorem. W Czechach film jest bardzo popularny. Często do wizyty w kinie nakłaniają rodziców dorosłe dzieci, które go już zobaczyły.
68-letni Karel Gott, popularny czeski piosenkarz, którego utwory znają nie tylko jego rodacy, ale mieszkańcy całej Europy, znowu zostanie tatą.
Ma sześćdziesiątkę na karku, ale wygląda i pląsa po parkiecie jakby miała dwadzieścia kilka wiosen. Kocha nie tylko śpiew, ale i taniec, co udowadnia występując w kolejnych odcinkach „Tańca z gwiazdami”. Ma doskonałą figurę, waży 62 kilogramy przy wzroście 173 cm. Od czterdziestu lat odnosi sukcesy na scenie, oddanych fanów w Polsce zyskała śpiewając na Festiwalu w Sopocie w 1977 roku piosenkę „Malowany dzban”, za to wykonanie otrzymała Grand Prix. Oto Helena Vondrackova, wielka gwiazda, seksowna kobieta, utalentowana artystka.
Zwiększa się liczba firm farmaceutycznych, które rejestrują swoje leki za granicą. Jak twierdza przedsiębiorcy, takie postępowanie jest mniej kłopotliwe i przebiega sprawniej.
W jednym z czeskich szpitali praktykuje się powiadamianie krewnych o śmierci bliskiej osoby za pośrednictwem lakonicznej wiadomości tekstowej.
W Republice Czeskiej w porównaniu z innymi krajami europejskimi ciągle zbyt mało zawiera się ubezpieczeń na życie. Czesi z braku pojęcia o sposobie ich działania odnoszą się do nich z rezerwą.
W okresie od stycznia do maja bieżącego roku zmarło aż o 4500 mniej Czechów niż w tym samym okresie roku poprzedniego. To najlepszy wynik w ostatnim dziesięcioleciu. Przewiduje się, że w skali roku spadek może osiągnąć nawet 10 000 zgonów.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca