W Polsce 2,73 mln osób choruje na cukrzycę. Wiele z nich może nawet o tym nie wiedzieć. Szacuje się, że aż 26 proc. z nich nie ma świadomości swojej choroby. Brak leczenia może skutkować poważnymi problemami z sercem, wzrokiem, nerkami, a także może prowadzić do udaru mózgu. Natomiast pacjenci, którzy już zaczęli leczenie mają problem z dostępem do najnowszych terapii.
Właśnie obchodziliśmy Światowy Dzień Nadciśnienia, problemu niebezpiecznego i coraz bardziej rozpowszechniającego się na całym świecie. Okazuje się, że dieta może pomóc w osłabieniu zbyt wysokiego poziomu ciśnienia tętniczego.
17 maja obchodzimy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Z powodu tej dolegliwości umiera 7,5 miliona ludzi na świecie, stąd ustanowiono specjalny dzień, w którym prowadzona jest szczególna kampania informacyjna i prewencyjna.
Cukier jest dodawany do tak wielu produktów, że trudno przetrzegać rekomendacji dotyczących dziennej jego dawki. Przejrzyj poniższe wskazówki, a łatwiej będzie ci uniknąć nadmiaru tego składnika w diecie.
Trening siłowy może znacznie zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci i poprawić ograniczenia funkcjonalne u osób starszych.
Jeśli jesteś diabetykiem, nie unikaj krótkich, ale intensywnych ćwiczeń - dzięki nim lepiej będzie pracowało twoje serce i poprawie ulegnie poziom cukru we krwi.
To, co jesz i leki, które zażywasz, mogą zmienić ilość i rodzaj bakterii w jelitach. Ma to o tyle ważne znaczenie, że wpływa zarówno na sposób trawienia, jak i wiele procesów w organizmie.
Możesz o siebie świetnie zadbać - musisz jedynie regularnie robić samodzielny „przegląd" organizmu, a dzięki temu szybko dostrzeżesz ewentualne zagrożenia i będziesz mógł/mogła bezzwłocznie zareagować.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2014 r. na cukrzycę chorowało na świecie 422 mln osób w porównaniu do 108 mln w 1980 r. W Polsce cukrzyca jest przyczyną 2 proc. wszystkich zgonów. Rozpowszechnienie cukrzycy sięga w Polsce 9,5 procent, natomiast nadwagi, która jest czynnikiem ryzyka tej choroby aż 64 procent.
Dostatecznie długi sen jest niezbędny dla zdrowia, ma bowiem wpływ na wiele funkcji w organizmie. Teraz okazuje się, że niedobór odpoczynku może być szkodliwy dla serca poprzez obniżenie poziomu tzw. „dobrego cholesterolu".
Osoby z wyższym poziomem aktywności nerwowej mogą łatwiej tracić na wadze, uwązają badacze z Baker IDI Heart & Diabetes Institute w Melbourne.
Metformina, zdaniem wielu badaczy, pozostaje najbezpieczniejszym lekiem na cukrzycę typy 2.
Oto nowa szansa na skuteczne odchudzanie - piperyna pozwala stracić na wadze.
Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw. Od dawna też wykorzystuje się go do celów leczniczych. Intensywnie, przyjemnie pachnie i jest smaczny. Wzbogaca smak różnych deserów i napojów, a także dodawany jest do takich mieszanek, jak np. curry. Cynamon może mieć rozmaite zastosowania, zobacz jakie.
Nie jest przesadą ciągłe mówienie o konieczności podejmowania wysiłku fizycznego dla dobrego zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że w efekcie braku aktywności co roku umiera milion osób w Europie.