Zwyrodnienie plamki żółtej oraz retinopatia cukrzycowa to choroby oczu dotykające najczęściej starsze osoby. Być może eksperymenty, które naukowcy przeprowadzili na myszach pomogą w ich leczeniu.
Cukrzyca II typu to choroba uznana przez Światową Organizację Zdrowia z epidemię XXI wieku. Naukowcy na całym świecie starają się odkryć jak najskuteczniejsze sposoby zapobiegania cukrzycy oraz leczenia jej.
Produkty cechujące się wysokim indeksem glikemicznym, do których należy m. in. białe pieczywo, mogą przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia niektórych problemów zdrowotnych, informują badacze z Uniwersytetu w Sydney.
Colin Norris, 32- letni pielęgniarz z Glasgow, został skazany za zabicie czterech pensjonariuszek i usiłowanie zabicia kolejnej na dożywotnią karę więzienia. Morderca będzie mógł się ubiegać o zwolnienie warunkowe dopiero po 30 latach pobytu w zakładzie penitencjarnym.
Cukrzyca to jedna z powszechniejszych chorób, jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia w 2025 roku na całym świecie z cukrzycą typu II zmagać będzie się 300 mln osób.
Samokontrola – tak jak dieta, wysiłek fizyczny i przyjmowane leki, stanowi nieodłączną część leczenia cukrzycy. Jest metodą ulepszenia leczenia, poprawy jakości zdrowia i wydłużenia życia.
Merytoryczne i fachowe porady dotyczące np. właściwej diety, wysiłku fizycznego oraz samej cukrzycy jako choroby, są niezwykle istotne dla osób chorych na cukrzycę. Wszystko to wydatnie wpływa na komfort i jakość życia pacjentów z cukrzycą. Nie należy zapominać także o aspekcie psychologicznym - wiedza zdecydowanie wzmacnia w pacjentach pewność oraz wiarę w siebie. Pod patronatem Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii (PFED) stworzono Cukrzycowe Centra Edukacji.
Od dawana wiadomo, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu znaczenie ma odpowiednia długość i jakość snu. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Chicago zwracają uwagę na rolę jaką odgrywa sen w profilaktyce cukrzycy i otyłości.
Czy pijąc codziennie filiżankę kawy zdajesz sobie sprawę z jej wpływu na zdrowie? Czy wiesz, że kawa dostarcza organizmowi człowieka cennych antyoksydantów? Czy wiesz, że kofeina zawarta w kawie przedłuża zdolność do długotrwałego wysiłku i zwiększa odporność na zmęczenie? Czy wiesz, że spożywanie kawy może między innymi wpłynąć na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, przyczyniać się do spadku ryzyka rozwoju kamicy nerkowej, zwiększać ukrwienie całego organizmu?
Lampka wina czy kieliszek koniaku same w sobie nie są niczym złym, trzeba jednak pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu w połączeniu z przyjmowanymi stale lub okresowo lekami może spowodować poważne problemy zdrowotne, wzmocnić lub przeciwnie - zahamować działanie leku.
Dietetycy nie od dziś zachęcają do wzbogacenia diety o nienasycone kwasy tłuszczowe. Najnowsze badania naukowe dostarczyły kolejny powód dla, którego warto wprowadzić do swojego jadłospisu produkty bogate w kwasy omega- 3.
Obserwacje przeprowadzone przez naukowców ze Szwajcarii potwierdziły istnienie związku pomiędzy paleniem papierosów a ryzykiem zachorowania na cukrzycę.
Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najpoważniejszych powikłań, jakie mogą wystąpić u pacjenta cierpiącego na cukrzycę, pojawia się u 6 do 10% chorych. Komplikacje zaczynają się od kłopotów z poruszaniem się, mogą zakończyć amputacją. Niemal 50% przypadków amputacji nóg w naszym kraju spowodowanych jest cukrzycą. Nie wolno lekceważyć symptomów zespołu stopy cukrzycowej, bagatelizowanie może doprowadzić do utraty kończyny.
Z danych opublikowanych na łamach "American Journal of Epidemiology" wynika, że jedząc większe ilości pożywienia z pełnego ziarna i bogatego w błonnik można znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo raka trzustki – nawet o 40%.
Cukrzyca to choroba wymagająca stałego przyjmowania lekarstw i przestrzegania diety, być może dzięki najnowszym odkryciom walka z nią stanie się łatwiejsza.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków