Są nam niezbędne do życia. Każdego dnia filtrują i oczyszczają niemal 200 litrów krwi, usuwają produkty przemiany materii i toksyny oraz nadmiar wody, produkują hormony regulujące ciśnienie tętnicze, wytwarzanie krwinek czerwonych i odporność kości na złamania. Nerki - jeden z kluczowych organów w ludzkim organizmie. Niestety - również jeden z tych, które są najczęściej narażone na choroby.
Możemy wiele zrobić, by długo cieszyć się zdrowym sercem, jednak nasza wiedza w tym zakresie jest wciąż niewystarczająca. Warto mieć świadomość, co nam szkodzi, a co pomaga.
Do rozpoznania cukrzycy i okresowej jej kontroli niezbędne jest badanie glukozy we krwi metodą laboratoryjną. Do samokontroli leczenia choroby - po wcześniejszym jej rozpoznaniu i ustaleniu sposobu leczenia - służą glukometry. Jednakże wielu diabetyków nie zdaje sobie sprawy, że wyniki glikemii uzyskane w laboratorium różnią się znacznie od tych, które przedstawiają glukometry.
Lanolina naturalnie chroni i pielęgnuje każdy rodzaj skóry, a tworząc na niej barierę ochroną zapobiega nadmiernej utracie wody, dzięki czemu jest ona miękka, gładka i nawilżona przez cały dzień.
Z okazji obchodzonego 26 stycznia Dnia Transplantacji portal dla lekarzy Konsylium24.pl zadał pytanie 432 polskim lekarzom: Czy zgodziłabyś/zgodziłbyś się zostać dawcą szpiku do transplantacji dla Twojego pacjenta?
Czy w Polsce mamy do czynienia z epidemią otyłości? Trudno na tak postawione pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, tym bardziej, że nie dysponujemy najświeższymi, wiarygodnymi źródłami informacji. Skoro zatem nie jesteśmy pewni, to może warto zadać sobie pytanie: czy grozi nam epidemia otyłości? Wiele wskazuje na to, że tak.
O skutkach nadużywania alkoholu pisano już wiele, teraz jego efektom u osób dojrzałych przyjrzeli się naukowcy z Cleveland Clinic, pisze washingtonpost.com.
200 g barszczu, 4 pierogi z grzybami, 100g postnej kapusty i kawałek karpia daje w sumie 300 kcal. Biorąc pod uwagę, że jest to 1/3 z 12 potraw na wigilijnym stole, możemy założyć, że podczas tej wieczerzy, z pewnością pochłoniemy magiczną liczbę 1000 kcal.
24 listopada Minister Zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła propozycje zmian na listach leków refundowanych. Dzięki nim pacjenci skorzystają m.in. z ponad 200 nowych leków generycznych, zwiększy się dostępność do nowoczesnych leków, a pacjenci cierpiący na cukrzycę i leczeni insuliną zapłacą mniej za leki.
Z punktu widzenia zdrowotnego nadmierne spożycie cukru jest zjawiskiem niekorzystnym. Może prowadzić do licznych chorób, tym łatwiej, że bywa, iż nasz organizm uzależnia się od cukru.
Nietrzymanie moczu, zwane inaczej inkontynencją, definiuje się jako niekontrolowane wydalanie moczu przez cewkę w ilości sprawiającej problemy zdrowotne lub społeczne. Odmienne przyczyny powodują określoną formę choroby. Ogólnie rzecz biorąc, schorzenie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, na jakiś rodzaj nietrzymania moczu cierpi 35-30% pacjentek po 45 roku życia.
Jak uznała Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization), cukrzyca jest chorobą społeczną, stanowi jedno z najniebezpieczniejszych schorzeń cywilizacyjnych i dlatego propagowanie profilaktyki oraz podjęcie odpowiedniej terapii stanowi priorytet środowisk medycznych. 14 listopada ustanowiono Światowym Dniem Walki z Cukrzycą.
U osób wysokim ciśnieniem, które niedostatecznie długo śpią, notuje się podwyższone ryzyko chorób serca i zawału, można przeczytać na łamach Archives of Internal Medicine.
Kiedy zechcesz przygotować sobie tost lub kanapkę, upewnij się, że masz w domu pełnoziarniste pieczywo. Lekarze i dietetycy polecają pieczywo tego rodzaju szczególnie osobom dojrzałym, bo przyczynia się do obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę oraz choroby serca wywołane syndromem metabolicznym.
W Polsce na to schorzenie cierpi blisko 800 tys. osób, z czego leczy się co ósmy pacjent. Tymczasem odpowiednia i dostatecznie wcześnie podjęta terapia może uratować zdolność widzenia.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków